Vedci sa obávajú blížiacej sa pandémie vtáčej chrípky

76

Vedci, ktorí sledujú šírenie vtáčej chrípky, majú čoraz väčšie obavy, že zaostávajú niekoľko krokov za novou pandémiou. Mnohí z nich monitorujú nový podtyp vtáčej chrípky H5N1 u sťahovavých vtákov od roku 2020. Ale rozšírenie vírusu do 129 stád kráv v USA, otvára nové problémy, pretože by sa vírus čoskoro stal prenosným medzi ľuďmi. Nákaza sa zistila aj u iných cicavcov, napríklad u mačiek.

„Vyzerá to ako pandémia, ktorá sa rozvíja v pomalom tempe,“ povedal Scott Hensley, profesor mikrobiológie na Pensylvánskej univerzite. „Momentálne je hrozba relatívne nízka, ale to sa môže v okamihu zmeniť.“

Čím skôr sa objaví varovanie pred skokom na ľudí, tým skôr môžu predstavitelia svetového zdravotníctva prijať opatrenia na ochranu ľudí tým, že začnú vyvíjať vakcíny, vykonávať rozsiahle testy a opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy.

Zdroj Sergio Arteaga

Federálny dohľad nad kravami-dojnicami v USA sa v súčasnosti obmedzuje na testovanie stád pred prekročením štátnych hraníc. Úsilie štátov o testovanie je celkom nedôsledné a testovanie ľudí vystavených chorému dobytku je nedostatočné.

„Potrebujete vedieť, ktoré farmy sú pozitívne, koľko kráv je pozitívnych, ako dobre sa vírus šíri, ako dlho zostávajú tieto kravy infekčné, presnú cestu prenosu,“ vysvetlil holandský virológ Ron Fouchier z Erasmus Medical Center v Rotterdame.

Dr. Jeanne Marrazzová, riaditeľka amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, uviedla, že dohľad nad ľuďmi je veľmi obmedzený. Vyjadrila sa, že sieť amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je na sledovanie chrípky u ľudí veľmi pasívne. Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) je pri testovaní kráv aktívnejšie, ale nezverejňujú, ktoré farmy sú nákazou postihnuté.

Viacerí odborníci uviedli, že rozdielne prístupy agentúr pre zdravie zvierat a ľudí by mohli brániť rýchlejšej reakcii.

Zdroj Louis Reed

Hovorca USDA uviedol, že agentúra pracuje nepretržite s CDC, a dodal, že prebiehajúci výskum ukazuje, že americké dodávky potravín sú naďalej bezpečné, choré kravy sa po niekoľkých týždňoch spravidla zotavia a riziko pre ľudské zdravie zostáva nízke.

CDC vo svojom vyhlásení uviedlo, že zdravotnícke útvary v celej krajine sa už takmer 2 desaťročia pripravujú na výskyt nového chrípkového vírusu a neustále monitorujú aj tie najmenšie zmeny vo víruse.

Niektoré pandémie prichádzajú bez varovania. Pri poslednej pandémii chrípky spôsobenej vírusom H1N1 v roku 2009 sa vírus a jeho predchodcovia najskôr niekoľko rokov šírili medzi zvieratami. Väčší dohľad by teda pomohol zdravotníckym orgánom pripraviť sa.

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že riziko H5N1 pre ľudí je nízke, pretože neexistujú dôkazy o jeho prenose na človeka. Ak by sa to zmenilo, sú k dispozícii niektoré nástroje, vrátane obmedzeného množstva existujúcej vakcíny proti H5N1 a antivírusových liekov. Vedúci oddelenia agentúry OSN pre chrípku, Wenqing Zhang, uviedol, že existujú mechanizmy na spustenie rozsiahlejšej výroby testov, liečby a vakcín, ak to bude potrebné.

Zdroj Julia Koblitz

Niektoré krajiny prijímajú opatrenia na ochranu ľudí pred H5N1. USA a Európa zabezpečujú dávky predpandemickej vakcíny proti chrípke, ktorá by sa mohla použiť pre vysoko rizikové skupiny, vrátane pracovníkov fariem alebo laboratórií. Predpokladá sa, že Fínsko sa stane prvou krajinou, ktorá zaočkuje pracovníkov kožušinových a hydinových fariem.

Rozšírenie prístupu k vakcíne je zložité, pretože výrobcovia vakcín proti potenciálnej pandemickej chrípke vyrábajú očkovacie látky proti sezónnej chrípke a nemôžu vyrábať obe vakcíny naraz. Keďže väčšina vakcín proti chrípke sa vyrába s použitím vírusu vypestovaného vo vajciach, výroba pandemických vakcín by mohla trvať až 6 mesiacov.

Všetci odborníci uznali, že je potrebné nájsť rovnováhu medzi rýchlym konaním na odvrátenie hrozby a prehnanou reakciou.

„Chceme byť opatrní,“ povedala Wendy Barclayová, virologička, ktorá je poradkyňou britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť v oblasti vtáčej chrípky, „avšak bez toho, aby sme tvrdili, že nastane koniec sveta.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre