Vedci vyvinuli svietiace farbivo, ktoré pomáha lekárom nájsť viac buniek rakoviny prostaty počas operácie

68

Podľa odborníkov z Oxfordskej univerzity poskytuje svietiace farbivo, ktoré sa prilepí na rakovinové bunky, chirurgom „druhý pár očí“. Farbivo sa prilepí na bunky rakoviny prostaty a potom začne svietiť, keď sa počas operácie osvetlí. To znamená, že lekári môžu počas operácie odstrániť väčšiu časť rakoviny a znížiť pravdepodobnosť jej návratu.

Hoci farbivo v súčasnosti identifikuje rakovinu prostaty, mohlo by sa prispôsobiť aj na iné formy tohto ochorenia.

Zdroj National Cancer Institute

„Pomocou tejto techniky môžeme odstrániť celú rakovinu vrátane buniek, ktoré sa z nádoru rozšírili, čo by mohlo dať šancu na jej neskorší návrat,“ povedal profesor chirurgie Freddie Hamdy z Oxfordskej univerzity. Bol hlavným autorom štúdie o tomto farbive. „Umožňuje nám tiež zachovať čo najviac zdravých štruktúr v okolí prostaty, aby sme obmedzili zbytočné vedľajšie účinky, ktoré by zmenili život, ako je napríklad inkontinencia a erektilná dysfunkcia.“

Podľa britskej organizácie Cancer Research UK prebiehajú úplné klinické skúšky, ktorých cieľom je zistiť, či sa pri operácii pomocou farbiva odstráni viac rakoviny prostaty a zachová viac zdravého tkaniva ako pri existujúcich operačných technikách.

V úvodnej štúdii bolo 23 mužom s rakovinou prostaty pred operáciou odstránenia prostaty aplikované farbivo. Fluorescenčné farbivo ukázalo rakovinové bunky a miesta ich rozšírenia do iných tkanív, ako sú panva a lymfatické uzliny. Špeciálny zobrazovací systém svietil na prostatu a blízke oblasti, čím sa rakovinové bunky rozžiarili.

Zdroj Akram Huseyn

David Butler, 77 rokov, bol jedným z tých, ktorí sa zúčastnili na štúdii po tom, čo testy ukázali, že sa u neho začala šíriť rakovina prostaty.

„Predčasne som odišiel do dôchodku, aby som si čo najviac užíval radosti života, záhradkárčenie a prechádzky,“ povedal. „Účasť na tejto štúdii mi umožnila, aby som si tieto radosti mohol užívať ešte dlhé roky.“

Teraz je bez rakoviny. Výskum financovala už spomínaná britská organizácia a podporilo ho oxfordské Nuffieldovo oddelenie chirurgických vied, oddelenie onkológie a Národný inštitút pre výskum zdravia a starostlivosti.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre