Vedeli ste, že aj závažné choroby môžu mať výhody? Tu je dôkaz!

554

Každý človek si je vedomý toho, že žiadna choroba nie je dobrá. Sú také, z ktorých sa dá ľahko vyliečiť, to ale neznamená, že človeka nepotrápia, potom sú tu ale také, ktorých sa už človek nezbaví, môžu ho v rôznej miere ovplyvňovať, dokonca mu skrátiť život a spôsobiť smrť. My sme sa však dozvedeli, že existujú nové výskumy a zistenia, ktoré hovoria o tom, že vedľajšie účinky niektorých ochorení môžu vplývať na ľudské zdravie aj pozitívne. 

To samozrejme neznamená, čo človek bude šťastný, ak mu dané ochorenie diagnostikujú, je to ale zaujímavá zhoda náhod, o ktorú sme sa s vami rozhodli podeliť. Zaujíma vás teda o aké ochorenia sa jedná a akým spôsobom sa prejaví ich pozitívny vplyv? Čítajte ďalej a všetko sa s prehľadom dozviete. 

Syfilis 

Zdroj National Institute of Allergy and Infectious Diseases

Syfilis je naozaj nepríjemná choroba, ktorá sa vyskytuje aj v súčasnom 21.storočí. Doslova ničí telo, pretože okrem iného postihuje centrálny nervový systém. Pôsobí naň ale takým zvláštnym spôsobom, že občas môže u človeka vyvolávať stavy eufórie, vzrušenia alebo uvoľnenia. Ale ak sa nelieči, privedie človeka do hrobu.

Sekundárna polycytémia 

Tento stav je charakterizovaný zvýšenou tvorbou červených krviniek v dôsledku mutácie kostnej drene. Hoci to môže viesť k celému spektru rôznych závažných až smrteľných zdravotných problémov, ako je mŕtvica alebo infarkt, do istej miery to takisto môže zvýšiť výdrž človeka a to až do extrémov (vďaka väčšiemu množstvu červených krviniek sa do svalov rýchlejšie dostáva kyslík).

Huntingtonova choroba

Zdroj Robina Weermeijer

S Huntigtonovou chorobou sa spája odolnosť voči rakovine (imúnnosť nie je ešte stopercentne preukázaná), no to je asi jediná výhoda, ktorá sa viaže k tomuto ochoreniu. Okrem toho sa s ním spája veľa vážnych problémov, ktoré zahŕňajú progresívnu stratu funkcie mozgu, svalov až smrť. 

Kosáčikovitá anémia 

Príznaky kosáčikovitej anémie sa môžu líšiť od bolestivých opuchov rúk a nôh cez únavu až po nervozitu. Je tu ale jedno pozitívum – preukázaná imunita voči malárii.  

Urbach-Wietheho choroba

Zdroj Sammie Chaffin

Urbach-Wietheova choroba je charakterizovaná vážnym poškodením amygdaly. K čomu toto poškodenie vedie? V prvom rade je to čiastočné alebo úplne nepociťovanie strachu. Nemusí to znieť nebezpečne ani vážne, ale netreba to zľahčovať. Takýto človek môže mať veľký problém odhadnúť nebezpečenstvo a podľa toho sa aj správať, čo môže viesť aj ku katastrofe. 

Mumps

Mumps nie je najhorším ochorením na svete a ešte v malej miere ho v lepšom svetle vykreslí fakt, že ak ním trpí žena je takmer úplne odolná voči rakovine vaječníkov. Zaujímavé ale je, že to isté bolo preukázané aj v prípade prekonania osýpok či kiahní. 

Tuberkulóza 

Zdroj CDC

Tuberkulóza môže byť obzvlášť nepríjemná, hlavne ak postihne dieťa. Vtedy môže byť ťažký priebeh až fatálny. Úžasné ale je, že sa ukázalo, že deti, ktoré v detstve prekonali tuberkulózu, mali nižšie riziko rozvoja astmy.

Hemofília 

Zdroj allinonemovie

Ženy, ktoré majú postihnutý iba jeden chromozóm, čo znamená, že sami ochorením netrpia, iba ho takzvane prenášajú, majú nižšie riziko vzniku srdcových ochorení.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre