Vedeli ste, že extáza bola objavená v rovnakom roku, ako sa potopil slávny Titanik? Prekvapí vás, že tieto udalosti sa stali v rovnaký čas, ale na inom mieste.

1706

Na rôznych miestach sveta sa v rovnaký čas dejú rôzne veci . Sú ovplyvnené dobou, politikou, či kultúrou. O mnohých z nich ani netušíme, že majú určitú súvislosť. Teraz sa pozrieme na 4 zaujímavé zhody udalostí, ktoré sa stali v rovnakom roku.

Shakespearova tragédia Antonius a Kleopatra sa prvýkrát hrala v roku 1607, v rovnakom roku ako bolo založené prvé trvalé osídlenie v dnešnom štáte Virgínii.

commons.wikimedia.org, public domain

Tragédia Antonius a Kleopatra sa po prvýkrát odohrala v Londýnskom Globe Theatre v roku 1607. Hra rozpráva príbeh o vzťahu Marca Aurélia a Kleopatry. Shakespeare čerpal z diela Životopisy slávnych Grékov a Rimanov I., II. od Plutarchosa.

V roku 1583 viedol Walter Raleigh výpravu na východné pobrežie Severnej Ameriky. Krajina bola nazvaná Virgínia buď zo slova „Wingandacoa“, ktoré patrí do jazyka pôvodných obyvateľov, alebo z výrazu označujúceho Kráľovnú Alžbetu I. ako „Virgin Queen“, ktoré v preklade znamená „Panenská kráľovná“. V roku 1607 bolo vo Virgínii vybudované prvé trvale osídlené mesto.

Spoločnosť Nintendo bola založená v roku 1889. V rovnakom roku sa narodil aj Adolf Hitler a Charlie Chaplin.

commons.wikimedia.org, public domain

Nintendo bolo založené 23. septembra 1889 ako spoločnosť na výrobu hracích kariet. Predávali kartovú hru, ktorá sa volala Hanafuda a čoskoro sa stala veľmi populárnou. Zakladateľ Fusajiro Yamauchi rozbehol masovú výrobu. Spoločnosť vstúpila do videoherného priemyslu až v roku 1974.

Charlie Chaplin a Adolf Hitler sa narodili v rovnakom roku, len v iný mesiac. Ďalšou zaujímavou náhodou je výzor Hitlera a Chaplina, ktorí sa obaja prezentovali s veľmi podobným štýlom fúzov. Charlie Chaplin vo svojom filme „Diktátor“ satiricky stvárnil Hitlera, a tak umelecky vyjadril svoj politický názor.

Extáza bola objavená v rovnakom roku, ako sa potopil Titanik.

en.wikipedia.org, public domain

Extáza, bežne známa ako E–čko, MDMA alebo 3,4–metylendioxy–N–metylamfetamín. Táto droga je rekreačne využívaná a patrí medzi najznámejšie „diskotékové“ drogy. Po prvý krát ju vyrobili v roku 1912, ale populárnou sa stala až v 70. a 80. rokoch.

Titanik sa potopil 15. apríla 1912. Na svojej palube viezol jeden z najmodernejšich výdobytkov daného obdobia– vysokovýkonný telegrafický vysielač. Počas plavby z neho posielali pasažieri správy. V osudnú noc z neho poslali tiesňové správy na najbližšie lode.

Martin Luther King a Anna Franková sa narodili v rovnakom roku. Ak by ešte stále žili, slávili by teraz 88 rokov.

commons.wikimedia.org, public domain

Anna Franková sa narodila 12. júna 1929. Stala sa obeťou holokaustu a preslávila sa svojím denníkom, v ktorom opisovala obdobie skrývania sa. Zomrela v koncentračnom tábore len niekoľko týždňov pred tým, ako ho Britskí vojaci oslobodili.

Martin Luther King sa narodil 15. januára 1929, 5 mesiacov pred Annou Frankovou. Bol to bojovník za ľudské práva a dostal Nobelovu cenu za mier. V roku 1968 ho zavraždil nájomný vrah, ktorého následne chytili a odsúdili na doživotie.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre