Vegetariánstvo a vegánstvo – Rastlinné formy stravovania si získavajú čoraz viac ľudí, prečítajte si o nich tieto zaujímavosti

1435

Vegetariánstvo je vždy témou, ktorá rozdeľuje ľudí na dva tábory. Tých, ktorí mäso jedia a nevedia si bez neho predstaviť svoj jedálniček a tých, ktorí na mäso ani nepomyslia a zo svojho jedálnička ho vylúčili. Tak či onak, každý má na to svoj názor, ktorý treba rešpektovať. Veď predsa nemôžme byť všetci rovnakí. Poďme sa však teraz pozrieť na niekoľko faktov o vegetariánstve i vegetariánoch.

 

vegetarian fotografia
Photo by silviarita

 

Zaujímavosti o vegetariánstve

Fakt č. 1: Niekoľko vedcov tvrdí, že aj keď ľudské telo je schopné mäso stráviť, je v skutočnosti stavané tak, aby sme boli „bylinožravcami“.

Fakt č. 2: Američania skonzumujú viac mäsa, ako takmer ktokoľvek iný na svete.
Priemerný Američan totiž zje približne 101 kg mäsa ročne.

Fakt č. 3: Existuje niekoľko typov vegetariánov. Tým najprísnejším z nich je vegán. Ako viete, vegán sa vyhýba nielen mäsu, ale aj všetkým živočíšnym produktom, ako napr. syr, vajcia atď.

Fakt č. 4: Vegetariánstvo má korene v starovekej Indii. V skutočnosti je v súčasnosti až 70% zo všetkých vegetariánov z Indie, kde ich je zároveň viac, než v akejkoľvek inej krajine na svete.

Fakt č. 5: Britská štúdia odhalila, že detské IQ môže pomôcť napovedať či sa dieťa stane vegetariánom alebo nie. Čím má totiž vyššie IQ, tým je pravdepodobnejšie, že sa vegetariánom stane.

rastlinna strava

Fakt č. 6: Vegetariáni majú len mierne nižší príjem bielkovín ako ľudia, ktorí mäso konzumujú. Rôzne štúdie po celom svete potvrdzujú, že správna vegetariánska strava poskytuje dostatok potrebných proteínov i bielkovín. Existujú aj špeciálne vegan proteínové prášky.

Fakt č. 7: Americká diétna asociácia uviedla, že vegetariánska alebo vegánska strava je zdravšia. Poznamenávajú, že vegetariáni preukazujú nižšiu mieru úmrtia na ischemickú chorobu srdca, majú nižšiu hladinu cholesterolu v krvi, nižší krvný tlak, nižšiu frekvenciu hypertenzie, cukrovku typu 2 a vyskytne sa u nich aj nižšia miera rakoviny prostaty i hrubého čreva.

Fakt č. 8: Poznáme napr. ovo-vegetariána, ktorý konzumuje vajcia, ale iné mliečne výrobky nie. A napr. taký lakto-vegetarián zas mliečne výrobky je, no vajcia nie.

Fakt č. 9: Niektorí vegetariáni nevedia, že syridlo sa často používa na výrobu syra, a preto ho nevedomky jedia. A práve syridlo je živočíšneho pôvodu.

Fakt č. 10: Počet zvierat, ktoré v USA zabijú každú hodinu kvôli mäsu je neuveriteľných 500 000.

Fakt č. 11: Vegetariáni môžu mať nedostatok vitamínu B12, ktorý pochádza len zo živočíšnych zdrojov (hoci to môže byť aj v produktoch z obohateného kvasnicového extraktu). Výskum naznačuje, že nedostatok vitamínu B12 môže mať za následok oslabenie kostí.

Fakt č. 12: Budhistickí vegetariáni dokonca nejedia ani zeleninu ako je cibuľa, cesnak, pór, pažítka či šalotka, pretože vôňa tejto zeleniny je pre nich urážlivá a „vzbudzuje krv“.

Fakt č. 13: Medzi najznámejších vegetariánov patria alebo patrili aj také osobnosti ako Leonardo da Vinci, Henry Ford, Brad Pitt, Albert Einstein, Ozzy Osborne či dokonca Hitler.

 

Zaujímavosti o vegánstve

Veganstvo

Vegánska strava vylučuje okrem konzumácie mäsa aj mlieko, vajcia a dokonca aj med. Ide oi smer, ktorým sa uberá stále viac ľudí z radu známych osobností ale aj z radu obyčajných mladých ľudí .

2.Prvá vegánska kuchárska kniha, ktorá vylučovala využitie mäsa, masla a vajec bola vydaná v Anglicku už v roku 1849.

3.Populárne osobnosti, ktoré prepadli vegánstvu sú napríklad Pamela Anderson, Alec Baldwin, Ariana Grande, Moby, Demi Moore, Bill Clinton, či Mike Tyson.

4.Vegánstvo má tiež odnož, tzv. raw stravu, pri ktorej človek konzumuje iba surové jedlo alebo jedlo tepelne upravené maximálne do 42°C.

5.Robi „mäso“ je extrahovaná čisto rastlinná bielkovina, ktorá je vyrábaná z klíčkov, z pšeničných a ryžových bielkovín a môže nahrádzať vegánom mäso.

robi meat fotografia
Foto od ksyz

6. Sladkovodná riasa spirulina, často zaradená do veganského jedálnička (bežne dostupná v zlisovaných tabletách) má skoro 3 krát vyšší obsah bielkovín ako kuracie mäso.

7.Patrik Baboumian je silový športovec a bývalý kulturista, ktorý získal ocenenie Najsilnejši muž Nemecka a je držiteľom svetového rekordu dvíhania ťažkej váhy. Vegetariánom sa stal v roku 2005 a vegánom v roku 2011.

Patrik Baboumian

8.Za najlepší burger na svete bol ocenený vegánsky burger vyrobený v newyorkskej reštaurácii.

9.Pri pečení, vegáni nahrádzajú vajcia napríklad ľanovými semienkami, ktoré po rozmixovaní s vodou nadobudnú extra lepkavú konzistenciu.

10.Oblečenie tvorené z kože, kožušín, ale často aj z vlny bývajú pre vegánov väčšinou tabu.

11. Každý rok je zabitých zhruba 150 miliárd zvierat kvôli strave, či oblečeniu.

12. Náhrada mlieka pre vegánov je napríklad mandľové, lieskové, sójové, kokosové, makové, ovsené, či ryžové mlieko.

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre