Veľké mestá a ešte väčšie fakty o nich. Vedeli ste, že v Paríži nemajú jedinú stopku?

521

Na svete existujú všeobecne známe mestá, o ktorých sa často hovorí a veľa ľudí ich aj navštívilo. Sú známe pre módu, kultúru, pamiatky, jedlo alebo sú obľúbené vďaka tomu, že sa nenachádzajú príliš ďaleko od Slovenska. Ako príklad si môžeme uviesť Paríž, Londýn alebo Rím – určite by každý z nás o nich vedel povedať aspoň 2 či 3 základné informácie. No pravdou je, že nemôžeme vedieť všetko a sú aj mestá (viac či menej známe), ktorých sa týkajú úchvatné fakty. Teraz máte teda dokonalú príležitosť v pokoji sa usadiť a pustiť sa do čítania. My sme si totiž pre vás pripravili niekoľko pútavých informácií o mestách, ktoré určite poznáte, no toto vám známe nebolo.

V Paríži nenájdete jedinú dopravnú značku s názvom “Stop”

Zdroj Bogomil Mihaylov

Dopravné značku sú v drvivej väčšine prípadov univerzálne pre celý svet. Jednou z takýchto značiek je aj osem hranatá červená dopravná značka s bielym pásom a s nápisom Stop. V Paríži by ste ju ale hľadali márne. Avšak dôvody, pre ktoré sa táto značka v Paríži nenachádza nie sú tak celkom známe. Takže, na križovatke, ktorá nie je riadená semaformi platí pravidlo pravej ruky. Ak by ste vchádzali do križovatky celkom sami, potom vôbec nemusíte zastaviť vozidlo.

Kedysi sa v meste jedna jediná známa nachádzala, no niekedy okolo rokov 2012 jednoducho zmizla.

Kremeľ v Moskve je najväčšou stredovekou pevnosťou

Zdroj: wikimedia common

V tejto pomerne starodávnej budove sídli výkonné sídlo Ruskej federácie a symbolom ruskej moci bolo prakticky od počiatku jeho postavenia – čo bolo ešte v roku 1156! Prirodzene naprieč storočiami prešla budova viacerými renováciami. Pôvodné bol totiž postavený z dreva, neskôr ho prestavali za použitia kameňa a nakoniec využili červené tehly, ktoré sú dodnes jeho súčasťou.

S viac ako 20 vežami a stenami vysokými 18 metrov a hrubými 6 metrov z neho robia naozaj zastrašujúcu pevnosť, najväčšiu v Európe.

Singapur je najzelenšie mesto v Ázii

Zdroj Victor

Budovanie alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie je v súčasnej dobe vždy dobrým nápadom. Preto sa Singapur rozhodol nasledovať najmodernejšie trendy a myšlienky a dalo by sa povedať, že sa tak stal globálnym lídrom v ekologickom živote. Singapur sa stal najzelenším mestom v Ázii, na čo su právom hrdí. Celkovo totiž až 47% plochy územia pokrýva zeleň, kde si obyvatelia, ale aj návštevníci môžu oddýchnuť, schladiť sa alebo pokochať výhľadom.

Najväčší štadión na svete sa nachádza v Pchjongjangu v Severnej Kórei

Zdroj: wikimedia common

Druhým najväčším štadiónom je štadión Narendra Modi v Indii. Bol postavený špeciálne pre kriket a dokáže prijať kapacitu 130 tisíc nadšených fanúšikov.

Titul najväčšieho štadióna sveta však získal štadión 1.Mája Rungrado, ktorý sa nachádza v Pchjongjangu v Severnej Kórei a postavený bol celkom nedávno – koncom 80. rokov minulého storočia. Jeho kapacita je enormná, pretože dokáže pojať neuveriteľných 150 tisíc ľudí. Hostí viaceré športy, no predovšetkým severokórejské národné futbalové mužstvo.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre