Veľkonočné ostrovy – prečo sa volajú veľkonočné a kto chcel ukradnúť sochám ucho?

2381

Ostrovy sa nachádzajú v južnej časti Tichého oceánu a oficiálne patria štátu Chile. Od pobrežia Južnej Ameriky sú vzdialené viac ako 3 000 kilometrov.

Prečo sa Veľkonočné ostrovy volajú veľkonočné?

Na začiatku 18. storočia v nedeľu 5. apríla 1722 sa holandský moreplavec Jacob Roggeveen plavil v južných vodách Pacifiku. Bola to veľkonočná nedeľa. Práve v tento deň sa doplavil k záhadným ostrovom, ktoré symbolicky podľa dňa objavenia nazval Paasch-Eyland, čo v preklade znamená Veľkonočné ostrovy. Názov pretrval celé storočia a prekladá sa do rôznych jazykov.

Predtým ako boli ostrovy objavené, obyvatelia verili, že sú jedinými obyvateľmi Zeme.

pixabay.com
pixabay.com

Zaujímavé fakty o Veľkonočných ostrovoch

Medzinárodné letisko Mataveri (alebo letisko Isla de Pascua) je najodľahlejším letiskom na svete. Letisková dráha bola dokonca v 80. rokoch 20. storočia rozšírená na základe dohody s NASA. Medzinárodná vesmírna agentúra plánuje využívať letisko na ostrove v prípade potreby núdzového pristátia.
Najväčšia z 887 sôch na ostrovoch váži približne 82 ton. Zaujímavým faktom je, že obyvatelia ostrova presunuli sochy “moai” o približne 18 kilometrov bez použitia kolies alebo zvierat. A tak ich vznik a presun sú dodnes záhadou pre vedcov rovnako ako napríklad britský Stonehenge.

Okolie ostrova sa vyznačuje extrémne priezračnými vodami. Viditeľnosť pri potápaní je viac ako 60 metrov v porovnaní so štandardnými podmienkami inde vo svete (20 – 30 metrov). Ak pri potápaní zbadáte typickú sochu Moai vo vode, sklameme vás, nie je pôvodná. Je vyrobená z betónu a bola umiestnená do vody pre pôžitok turistov.

pixabay.com
pixabay.com

Zlý fínsky turista

V roku 2008 bol zadržaný fínsky turista, ktorý odlomil jednej soche ucho. Marka Kulja zbadal jeden z domácich obyvateľov ako sa snažil ujsť s kúskom ucha zo sochy. Incident bol nahlásený polícii. Mark musel zaplatiť pokutu 17 000 dolárov (pôvodne mu hrozilo sedem rokov väzenia).

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre