Veľký krok vpred! Vedci vyvinuli nový hydrogél, ktorý dokáže odstrániť až 95% mikroplastov z vody

146

Výskumníci z Indického vedeckého inštitútu (IIS) vyvinuli inovatívny hydrogél, ktorý dokáže účinne odstrániť až 95 % mikroplastového znečistenia z vody.

Mikroplasty sú drobné plastové častice, ktoré sa dostávajú do potravinového reťazca, narúšajú ekosystémy a predstavujú potenciálnu hrozbu pre ľudské zdravie. Tento problém si vyžaduje účinné stratégie na obmedzenie mikroplastového znečistenia a minimalizáciu ničivých následkov.

Klasické postupy sa spoliehajú na membránovú filtráciu, ktorá sa môže ľahko upchať mikroplastmi, avšak výskumníci z inštitútu, pod vedením profesora Suryasarathiho Boseho z katedry materiálového inžinierstva, preskúmali sľubnú alternatívu – 3D hydrogély.

pinterest

„Popri spracovaní alebo odstraňovaní mikroplastov je ďalším veľkým problémom ich rozpoznanie, pretože ide o veľmi malé častice, ktoré voľným okom nevidíte,“ hovorí vedúca výskumná pracovníčka, Soumi Dutta.

Na vyriešenie tohto problému výskumníci pridali k mikroplastom fluorescenčné farbivo, aby mohli sledovať, koľko sa ich adsorbuje a rozkladá hydrogélom za rôznych podmienok. Kontrolovali odstraňovanie mikroplastov pri rôznych úrovniach pH vody, rôznych teplotách a rôznych koncentráciách mikroplastov.

Ďalšie kroky zahŕňajú spoluprácu pri navrhovaní zariadenia na široké nasadenie s cieľom zmierniť znečistenie mikroplastmi v rôznych vodných zdrojoch.

PS/pinterest

„Chceli sme vytvoriť materiál, ktorý je udržateľnejší a môže sa používať opakovane,“ vysvetlil profesor Suryasarathi Bose.

Ďalej povedal, že hydrogél si zachováva vysokú účinnosť až počas 5-tich cyklov odstraňovania mikroplastov, kým sa použitý hydrogél môže opätovne použiť na výrobu uhlíkových nanomateriálov na odstraňovanie škodlivých ťažkých kovov.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre