Viete prečo sa med nerozloží ani po 1000-ky rokov? Kvôli tejto unikátnej vlastnosti

273

Med je jedna z najstarších potravín, ktoré ľudstvo dodnes konzumuje. Jeho nekaziteľnosť je fascinujúca vlastnosť, ktorá odporuje bežnému procesu rozkladu potravín.

Hlavnou zložkou medu sú glukóza a fruktóza. Tieto cukry vytvárajú prostredie s nízkym obsahom vody. To bráni mikroorganizmom, ako sú baktérie a plesne, aby rozkladali organické látky. Okrem toho med obsahuje aj enzýmy a kyseliny, ktoré ďalej zvyšujú jeho antimikrobiálne vlastnosti.

Sladký nektár tiež nízke pH. Znamená to, že je kyslý a tým pádom nepriaznivý pre rast a množenie mnohých mikroorganizmov. Obsahuje aj polyfenoly a iné zlúčeniny, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Prispievajú k stabilite medu a odolnosti voči rozkladu.

Zdroj Isabela Kronemberger

Trvanlivosť tiež závisí od správneho skladovania, čistoty a typu medu. Aj keď ostane konzumovateľný po stáročia, v dôsledku procesu kryštalizácie sa v ňom môžu vyskytnúť zmeny v chuti, farbe a konzistencie. Celkové zloženie a unikátne vlastnosti však naďalej medu umožňujú ostať jedlom, ktoré je možné konzumovať po stáročia.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre