Viete prečo sú sedadlá v lietadlách modré? To a ďalšie zaujímavosti z kabíny lietadla sa dozviete v článku

10508

Niekedy sa divíte, prečo takmer všetky lietadlá majú modré sedadlá? No pravdepodobne ste si to ani nikdy nevšimli. Alebo prečo sú nové modely lietadiel stále vybavené popolníkmi, aj keď je na palube nelegálne fajčiť? Prečítajte si o týchto a niekoľkých ďalších právd o lietadlách.

Prečo sú sedadlá modré?

Od spoločností Ryanair a British Airways až po americkú leteckú spoločnosť American Airlines (najväčší dopravca na svete), majú letecké spoločnosti na celom svete rôzne modré odtiene sedadiel a nie je to náhoda.

Modrá je spojená s pozitívnymi vlastnosťami „dôvery, efektívnosti, pokoja a pohody“, tvrdí agentúra Color Affects, ktorou je poradenská spoločnosť v Londýne.

Photo by wikimedia

Nigel Goode – vedúci leteckého dizajnérstva a spoluzakladateľ spoločnosti Priestman Goode, ktorý je dodávateľ interiérov pre lietadlá už celých 30 rokov, vrátane najmodernejších kabín Airbus Airspace, uvádza: „Našou úlohou ako dizajnérov je posilniť značku leteckej spoločnosti a hlavným záujmom je poskytnúť interiér, ktorý maximalizuje pohodlie a vytvára príjemné prostredie.

„Je to všetko o tom, aby sa cestovanie stalo menej stresujúce a o modrej sa hovorí, že vyvoláva pocit pokoja. Zatiaľ čo niektoré z väčších leteckých spoločností môžu používať drsnejšie, odvážnejšie odtiene, väčšina z nich má tiché tóny. Celkovým cieľom je vytvoriť pocit domáceho pokoja, takže letecké spoločnosti majú tendenciu používať tlmené farby. “

Veda za osvetlením

Osvetlenie kabíny je tiež zamerané na vytváranie atmosféry bez stresu na palube, najmä v novších lietadlách, ktoré zaviedli mäkké LED osvetlenie nahradzujúce tvrdšie svetlo použité v predchádzajúcich modeloch.

„Existuje veda za získaním správneho osvetlenia na palube, tiež pri pohľade na zmes farieb používaných na palube a ako bude svetlo odrážať vlákno tkaniny,“ vysvetlil Goode.

aeroplane fotografia
Foto od Iqbal Osman1

Steny proti hluku

Niekoľko štúdií v posledných rokoch odhalilo niektoré škodlivé účinky leteckého hluku na zdravie, vrátane jedného, ktorý naznačoval, že zomieranie na srdcový infarkt bolo bežnejšie u ľudí s vyšším vystavením hluku lietadla.

V nedávnej dobe nová technológia odhalila spôsob, ako by sa mohol znížiť hluk lietadla. Napríklad izolácia rovinatého trupu pomocou tenkej membrány môže znížiť neúnavnú húkačku lietadiel a vytvoriť tak lietanie menej hlučným.

Význam materiálu sedadiel

Mnohí prepravcovia inštalujú sedadlá vyrobené zo syntetických materiálov, pretože tie dýchajú a sú pohodlnejšie narozdiel od napr. kožených sedadiel.

aeroplane seat fotografia
Foto od Conor Lawless

Je tu tajná miestnosť

Vo veľkých lietadlách ako Boeing Dreamliner, sa nachádza malá miestnosť, ktorá zvonku vyzerá ako malá skriňa. Je určená pre posádku, ktorá tam môže oddychovať. Je tam niekoľko sedadiel a poschodové lôžka.

„Tieto skryté priestory posádky sú menej ako päť metrov vysoké a môžu tam vojsť až štyria ľudia. Tento priestor sa nachádza v prednej časti pri nose lietadla, ale väčšina cestujúcich si ho ani nevšimne,“ povedal Goode.

boeing dreamliner fotografia
Foto od INABA Tomoaki

Všetky sedadlá musia prejsť testom 16g

Sedadlá cestujúcich s figurínami pripútanými k nim sa podrobia testu 16G, ktorý spočíva v procese, pri ktorom sa sedadlo testuje a zdvíha pri vysokých rýchlostiach, aby sa simulovalo nastavenie leteckého nárazu. Všetky sedadlá musia odolávať dynamickej sile 16 g.

Mohlo by sa vrátiť možnosť fajčiť na palube?

Zatiaľ čo fajčenie je už dlho zakázané v lietadlách, popolník v lietadle je stále zákonnou požiadavkou podľa zoznamu „minimálneho vybavenia“ leteckej administratívy USA pre leteckú dopravu. Úrad OSN pre civilné letectvo však uvádza, že sa nezmieňujú povinné popolníky, iba to, že fajčenie je v lietadlách nezákonné. Pán Goode si však myslí, že fajčenie na palube sa nikdy nevráti.

ashtray in plane fotografia
Foto od Suresh /R

Zdroj: telegraph

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre