Vírus Ebola bol konečne zastavený

909
ebola fotografia
Foto od CDC Global Health

Stačí jeden enzým na to, aby vedci mohli manipulovať tak veľmi obávaným vírusovým ochorením – Ebolou.

Tento výskum bol publikovaný vo vedeckom denníku Molecular Cell a bol spracovaný nemeckými vedcami z University of Copenhagen a Phillips Univerisität Marburg.

Slová profesora Jakoba Nilssona z Novo Nordisk Foundation Center for Protein Research (centrum na výskum proteínov – bielkovín): ,,Keď vírus Ebola vnikne do tela človeka, jeho jediným účelom je rýchlo sa rozmnožiť. Najprv musí odkopírovať všetky svoje proteíny, potom svoj genetický materiál. Obmedzením jedného špecifického enzýmu oberieme vírus o celú schopnosť rozmnožovať sa, čím aj zastavíme šírenie.“

Vírus používa špecifický enzým PP2A-B56, ktorý je zakódovaný v našom tele, aby začal kopírovať svoje proteíny. Ak teda vedci tento enzým „vypnú“, vírus sa nemôže začať rozmnožovať.

,,Keď zakážeme enzým PP2A-B56, odpojíme prvú časť z celého komplexného procesu, čo teda Ebolu nepustí do ďalších štádií rozmnožovania sa. A vieme to aj potvrdiť. Infekcia v bunkách, kde sme tento enzým odstavili, bola po 24h až 10-krát menšia v porovnaní s bunkami, kde sme vírus nechali voľne šíriť.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre