Vláda poslala návrh ústavného zákona o strieľaní medveďov do skráteného konania!

152

Vláda navrhuje parlamentu schváliť návrh ústavného zákona o možnom odstrele rizikových medveďov v skrátenom legislatívnom konaní. Ústavný zákon by umožnil ihneď strieľať medveďa v ochrannej zóne 500 metrov od intravilánu bez ohľadu na to, prečo tam prišiel.

„Návrh ústavného zákona reaguje primárne na opakujúce sa situácie, keď bol výskyt medveďa hnedého zaznamenaný v husto osídlených oblastiach či katastrálnych územiach obcí, ktoré nemožno vnímať ako oblasti prirodzeného výskytu medveďa hnedého,“ uviedol envirorezort.

Populácia medveďa hnedého na území Slovenska sa podľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR zo dňa 18. júla 2023 odhaduje na približne 1 275 jedincov. Ministerstvo konštatovalo, že opakujúce sa incidenty s medveďom a ich zvyšujúca sa tendencia nasvedčujú tomu, že odhad ŠOP SR je nepresný a populácia medveďov je omnoho väčšia.

brown bear walking near trees
Autor fotografie je Zdeněk Macháček

Taktiež dodalo, že pre výraznú modifikáciu prirodzeného správania, teda stratu prirodzenej plachosti, ktorá mala za následok vznik nebezpečných stretov človeka a voľne pohybujúceho sa medveďa, považovalo za potrebné, aby sa návrh ústavného zákona prerokoval a schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Ministerstvo životného prostredia ďalej tvrdí, že výrazné zvýšenie populácie medveďa na Slovensku si vyžaduje účinnú reguláciu, ktorá zabezpečí primeranú ochranu ľudí. „Ochrana rastlín a živočíchov nemôže byť nadradená ochrane života a zdravia človeka, pretože je to práve ochrana života a zdravia človeka, ktorá musí mať najvyššiu prioritu a byť favorizovaná z pozície ochrany SR,“ skonštatovalo. 

Vláda minulý týždeň v stredu schválila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa. Zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania.

brown bear
Autor fotografie je Zdeněk Macháček

Medveďa môže v prípade ohrozenia života a zdravia ľudí usmrtiť poľovník, užívateľ poľovného revíru, policajt, Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a správa národného parku prostredníctvom poverených, odborne spôsobilých osôb.

Zákon by však mohol spôsobiť u nepoctivej časti poľovníkov rozmach lákania medveďov práve k mestám a obciam, keďže v ich bezprostrednej blízkosti bude môcť dôjsť k usmrcovaniu medveďov.

Zdroj 1, Zdroj 2

 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre