Vplyv elektronických cigariet na zdravie: Výskumy ukazujú potenciálne riziko rakoviny

571

V poslednom desaťročí sa elektronické cigarety, známe aj ako e-cigarety alebo vaping zariadenia, stali populárnou alternatívou klasického fajčenia. Avšak, nedávne štúdie naznačujú, že ich vplyv na zdravie by nemal byť ignorovaný.

selective focus photography of smoke
Autor tejto fotografie je Yoann Boyer

Odpovede v genetike

Výskumy uskutočnené tímami odborníkov z University College London a Innsbruckej univerzity odhalili, že bunky fajčiarov a používateľov e-cigariet prechádzajú zmenami, ktoré nápadne pripomínajú tie pri rakovine. Tieto zistenia vrhajú tieň na predtým považovanú neškodnosť e-cigariet a poukazujú na potrebu ďalšieho skúmania ich dlhodobých účinkov.

Čo ukázal výskum?

Podľa nedávnej štúdie zverejnenej v časopise Cancer Research, výskumníci analyzovali viac ako 3 500 vzoriek, vrátane krvi, výterov z úst a oblasti krčka maternice. Cieľom bolo posúdiť, ako fajčenie a vaping ovplyvňujú bunky človeka. Zaujímavosťou je, že vedecký tím použil prirovnanie DNA a epigenetiky k hardvéru a softvéru počítača, aby objasnil, ako epigenetické zmeny môžu ovplyvniť naše zdravie.

man in white chef uniform holding purple plastic bottle
Autor tejto fotografie je National Cancer Institute

Trend, ktorý vzbudzuje obavy

E-cigarety, ktoré sa pôvodne propagovali ako nástroj na odvykanie od fajčenia, si získali popularitu hlavne medzi mladými ľuďmi. Alarmujúce je, že čoraz mladšie ročníky sa obracajú k vapingu, čo signalizuje potenciálny nárast zdravotných problémov v budúcnosti. Napríklad v Estónsku a na Novom Zélande bolo v roku 2022 zaznamenané najvyššie percento mladých fajčiarov e-cigariet.

Stopy po fajčení

Výskum tiež odhalil, že určité epigenetické zmeny v bunkách ústnej sliznice môžu pretrvávať roky a umožňujú určiť, či človek fajčil. Tieto zistenia poskytujú nové možnosti pre skúmanie vplyvu fajčenia na ľudský organizmus.

woman smoking
Autor tejto fotografie je Grav

Nevyriešené otázky

Napriek zisteniam, ktoré poukazujú na potenciálne nebezpečenstvo e-cigariet, mnohé otázky zostávajú nezodpovedané. Vedci vyzývajú k ďalšiemu výskumu, aby sa zistilo, aké presné účinky má vaping na zdravie človeka, a či môže skutočne viesť k vzniku rakoviny.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre