Pripravte sa na výbuch hviezdy T Coronae Borealis v súhvezdí Severná koruna v roku 2024

311

Prípravte sa na fascinujúcu nebeskú šou, akú zažijeme len raz za generáciu. Hviezda známa ako T Coronae Borealis, alebo T CrB, umiestnená v súhvezdí Severná koruna, je na pokraji výbuchu.

Tento jav, známy ako nova, by mal byť viditeľný voľným okom a očakáva sa, že nastane niekedy medzi februárom a septembrom 2024. Naposledy sme boli svedkami takéhoto výbuchu v roku 1946.

ai generated, explosion, supernova
Autor tejto fotografie je ArtificialArtist

Záhadný dvojhviezdny systém

T CrB nie je obyčajná hviezda. Je súčasťou dvojhviezdneho systému, ktorý sa skladá z červeného obra a bieleho trpaslíka, obiehajúcich jeden okolo druhého.

Tento systém leží približne 3000 svetelných rokov od Zeme. Výbuch sa odohrá, keď biely trpaslík absorbuje materiál zo svojho väčšieho súputníka, čím vyvolá jasný záblesk svetla.

Pozorovanie výbuchu

Za normálnych okolností je T CrB príliš slabá, aby sme ju mohli vidieť bez pomoci. Avšak, keď dôjde k výbuchu, jej jasnosť nárastie natoľko, že bude porovnateľná s jasnosťou Polárky.

Počas niekoľkých dní bude nova viditeľná voľným okom, a ešte dlhšie prostredníctvom ďalekohľadu, kým jej svetlo opäť nevyhasne na desiatky rokov.

silhouette of 3 people at sunset
Autor tejto fotografie je JF Martin

Nepredvídateľný časový plán

Hoci sa na výbuch hviezdy T CrB netrpezlivo čaká, presný moment jej vzplanutia zostáva zahalený tajomstvom. Tento jav závisí od množstva materiálu, ktorý biely trpaslík na seba nabalil, a od nepravidelných erupcií červeného obra.

Exkluzivita v galaxii

T CrB patrí medzi len päť známych nov, ktoré boli pozorované v našej galaxii, Mliečnej ceste. Tento vzácny hviezdny systém ponúka jedinečnú príležitosť stať sa svedkom zriedkavej udalosti, ktorá obohatí naše pochopenie vesmíru.

silhouette photography of person
Autor tejto fotografie je Greg Rakozy

Vedci v očakávaní

Astronómovia budú sledovať toto vzrušujúce nebeské divadlo s pomocou najmodernejších teleskopov, vrátane Hubblovho vesmírneho teleskopu, ako aj iných zariadení schopných zachytiť rôzne spektrá svetla.

Tento výbuch poskytne cenné údaje, ktoré pomôžu lepšie pochopiť procesy odohrávajúce sa vo vesmíre.

Nenechajte si ujsť šancu stať sa svedkom tohto nádherného javu. Zamerajte svoje ďalekohľady na súhvezdie Severná koruna a buďte pripravení na jedinečný zážitok, ktorý príde len raz za mnoho desaťročí.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre