Filmové adaptácie knižných predlôh, ktoré sa naozaj podarili. Ktoré to sú?

5337

Patrili ste na škole k milovníkom literatúry? Možno vás väčšmi bavili diela klasických autorov, plné myšlienok a ponaučení alebo ste boli vyznávačom modernej literatúry v podobe sci-fi, detektívok alebo už tak obľúbenej fantasy literatúry. V opačnom prípade ste možno patrili do tej skupiny ľudí, ktorých čítanie skôr otravovalo. 

Tak či onak, niektoré diela sú nesmrteľné, práve pre príbeh, ktorý rozprávajú. Taký, ktorý sa vryje ľuďom do pamäte a vždy budú na neho s obdivom spomínať, pričom ho rozhodne nebudú považovať za stratu času, bez ohľadu na to, či sa do neho ponorili pri čítaní knihy alebo si dopriali kinematografický zážitok. 

Dovoľte nám predstaviť vám 4 nie zriedka podceňované filmové spracovania klasického stredoškolského čítania. 

O myšiach a ľuďoch (1992)

of mice and men u26
Zdroj: ranker.com

Pustiť sa do filmovej adaptácie klasického románu môže byť dvojsečná zbraň. Buď to dopadne totálne katastrofálne, alebo to zožne obrovský úspech, len málokedy sa udeje niečo medzi tým. Je veľmi ťažké zachytiť tú správnu atmosféru a vykresliť myšlienku tak ako bola zamýšľaná, našťastie, v tomto prípade to vyšlo. 

Adaptácia románu Johna Steinbecka z roku 1992 O myšiach a ľuďoch o vzťahu medzi farmárom a jeho bratom sa podarila. Roger Ebert nazval film „tichým triumfom“. 

Chlapec v pruhovanom pyžame (2008)

the boy in the striped pyjamas u31
Zdroj: ranker.com

Keď sa povie vojnová literatúra (a zameriame sa na druhú svetovú vojnu) väčšine ľuďom automaticky napadne Denník Anny Frankovej. Ani tá kniha či film nie je tak smutná a plná bolesti ako Chlapec v pruhovanom pyžame – adaptácia rovnomenného románu Johna Boyna z roku 2008. 

Príbeh zobrazuje syna veliteľa koncentračného tábora, ktorý nadviaže priateľstvo s uväzneným židovským chlapcom. Nebudeme vám kaziť pôžitok z filmu v prípade, že ste ho nevideli, no prezradíme, že záver bol šokujúci, znepokojujúci a predovšetkým na zamyslenie.  

Farma zvierat (1954)

animal farm u24
Zdroj: ranker.com

Film je animovanou adaptáciou satirického románu Georgea Orwella z roku 1945 o hospodárskych zvieratách, ktoré zvrhnú svojich ľudských pánov a pokúsia sa vytvoriť utopickú komunitu, kde sú si všetci rovní. Farmu nakoniec zradí prasa, ktoré dosť okato vychádza z Napoleona Bonaparta. 

Film bol vytvorený ako verná kópia svojej knižnej predlohy s výnimkou konca, v ktorom je Napoleon zvrhnutý. V podstate to fungovalo ako antikomunistická propaganda. Keď bol film uvedený na plátna kín, písal sa rok 1954. 

Veľký Gatsby (2013)

the great gatsby u41
Zdroj: ranker.com

Ide o román, ktorý sa odohrával na Long Islande. Jednou z hlavných postáv je Jay Gatsby, bohatý muž (vo filme ho stvárnil Leonardo DiCaprio), ktorého dekadentný štýl života postupne vedie k zániku, čoho svedkom je jeho priateľ Nick Carraway (Tobey Maguire). Vo filme, pre dosiahnutie požadovaného efektu, bola použitá intenzívna hudba, zdobené kostýmy a veľkolepé vizuály.

Adaptácia, ktorú môžete vidieť na obrázku je už štvrtým spracovaním knižnej predlohy, pričom sa reáliami najviac približuje predlohe.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.