Zničil Edison prirodzený cyklus spánku? Alebo si za to môžeme sami?

399

Žiarovka mala významný vplyv na náš posun spánku. Pred rozšírením umelého svetla mali ľudia tendenciu sledovať prirodzený cyklus spánku a bdenia v súlade s východom a západom slnka. Vynález žiarovky predĺžil deň, umožnil ľuďom zostať dlhšie hore a následne znížil priemerné množstvo spánku, ktoré mali každú noc.

Zdroj Jp Valery

Elektrickú žiarovku, jednu z každodenných vymožeností, ktorá najviac ovplyvňuje naše životy, „nevynašiel“ v tradičnom zmysle v roku 1879 Thomas Alva Edison. Dalo by sa však povedať, že vytvoril prvú komerčne praktickú žiarovku. Pred Edisonovým prielomom pracovali na elektrickom svetle iní vynálezcovia.

Prvé pokusy pred Edisonovou prácou

Britskí vynálezcovia demonštrovali elektrické svetlo s oblúkovou lampou. V roku 1835 bolo predvedené prvé stále elektrické svetlo. Vedci na celom svete sa zaoberali žiarovkou, experimentovali s vláknami a atmosférami žiarovky. Výsledok mal však krátku životnosť, bol drahý alebo spotreboval príliš veľa energie.

Dlhá životnosť

V roku 1879 Edisonov tím vyrobil žiarovku s karbonizovaným vláknom nepotiahnutej bavlnenej nite, ktorá mohla vydržať 14,5 hodiny. Pokračovali v experimentovaní, až kým sa nerozhodli pre vlákno vyrobené z bambusu, ktoré poskytlo Edisonovým lampám životnosť až 1 200 hodín.

Edison tiež skvalitnil žiarovku vytvorením lepšej vákuovej pumpy na odstránenie vzduchu a vyvinutím závitových objímok. K vývoju žiaroviek prispeli najmä ďalší vynálezcovia ako William Sawyer, Albon Man a Joseph Swan.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre