Vypočujte si prvý rozhovor medzi ľuďmi a veľrybami na svete – vedcom sa podarilo zaznamenať nahrávku, ktorá by mohla viesť ku kontaktu s mimozemšťanmi

145

Vedci z Inštitútu SETI (Search for extraterrestrial intelligence – nezisková výskumná organizácia na hľadanie mimozemskej inteligencie/inteligentného života) a Kalifornskej univerzity zverejnili zvukový záznam pravdepodobne prvého rozhovoru medzi ľuďmi a veľrybami. Uskutočnilo sa to pri pobreží juhovýchodnej Aljašky v roku 2021, keď si tím 6-tich vedcov zaobstaral podvodný reproduktor a pokúsil sa upútať pozornosť niekoľkých veľrýb.

Reproduktor použili na prehrávanie nahrávky pozdravného volania vráskavca dlhoplutvého a boli ohromený, keď jedna z veľrýb, ktorú pomenovali Twain, prehovorila späť. Boli ohromení, že zažili prvú zámernú interakciu človeka a veľryby v „jazyku“ veľrýb. Počas nasledujúcich 20 minút veľryba komunikovala s vedcami, zaznamenali približne 36 odpovedí.

Keďže zvuky vráskavca dlhoplutvého sa považujú za jedny z najzložitejších v živočíšnej ríši, výskumný tím SETI dúfa, že dešifrovanie ich komunikácie by nám mohlo pomôcť komunikovať s mimozemšťanmi. Ak sa s nimi niekedy stretneme.

Vedúca autorka výskumu, Brenda McCowanová, povedala: „Trikrát sme pustili zvuky volania veľryby a dostali sme silnú odozvu. Potom, aby som udržala zviera v kontakte, snažila som sa prispôsobiť časový rozostup jeho volania našim volaniam. Takže ak ona čakala 10 sekúnd, ja som čakala 10 sekúnd. Nakoniec sme sa navzájom vyrovnali. Urobili sme to 36-krát v priebehu 20 minút.“

Hoci táto interakcia bola prelomovým momentom, McCowanová jasne uviedla, že výskum je ešte len v začiatkoch. Výskumníci budú musieť údaje zopakovať s viacerými veľrybami, aby získali jasnejší obraz o komunikácii.

Autor fotografie je Elianne Dipp

McCowan uviedla: „Stále sme vo veľmi ranom štádiu. Veľkou výzvou je pre nás klasifikácia týchto signálov a určenie ich kontextu, aby sme mohli zistiť význam. Myslím, že umelá inteligencia nám v tom pomôže.“

Algoritmy umelej inteligencie zaznamenávajú a analyzujú zvuky, ktoré veľryby vydávajú, po tom, ako boli vyškolené na údajoch z veľrybích volaní a ľudského jazyka. Na základe týchto poznatkov môže umelá inteligencia hľadať vzory a jazykové štruktúry.

Autor fotografie je alanajordan

Spoluautor Dr. Laurance Doyle z Inštitútu SETI povedal: „Vzhľadom na súčasné technologické obmedzenia, je dôležitým predpokladom hľadania mimozemskej inteligencie, že mimozemšťania budú mať záujem o nadviazanie kontaktu, a preto sa zamerajú na ľudské prijímače.“

Takže teraz už len potrebujeme mimozemšťanov, ktorí sú ochotní nás osloviť…

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre