Vyšívanie emócií: Pozrite si týchto 10 silných a neobyčajných diela

5342

Umenie dokáže prekonávať hranice, a to nielen doslovné, ale aj obrazné. Vie človeku prehovoriť do duše, vyvolať v ňom búrku emócií a spojiť nás so svetom ale aj jedného s druhým. Jednou z umelkýň, ktoré prepájajú človeka s prírodou, je Rima Day, Ide o umelkyňu, ktorej jedinečná technika si už roky získava pozornosť a uznanie mnohých ľudí.

red thread emboridery rima day 8
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 9
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 10 1819x2048 1
Zdroj: Rima Day

Jej umelecká cesta sa začala pred vyše dvoma rokmi, keď narazila na techniku, ktorá celkom zmenila jej umelecký prejav. Ide o techniku, ktorú nazýva výšivkou, hoci si nie je celkom istá, či ide o vyšívanie v pravom zmysle slova.

Rimin umelecký vývin slúži ako svedectvo odolnosti ľudského ducha. Pred pandémiou totiž pracovala ako kostymérka, no okolnosti sa pre ňu vyvinuli nepriaznivo a prišla o prácu. Nevzdala sa a začala skúšať rôzne druhy výšiviek, až sa jej nakoniec podarilo nájsť jej vlastný štýl. Cítila, že vďaka nemu môže vyjadriť naozaj všetko, čo cíti, preto sa mu venuje dodnes.

red thread emboridery rima day 5 2048x2048 1
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 6 2048x2048 1
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 7
Zdroj: Rima Day

Výraznou črtou jej diel je červená niť. Hoci niekedy pracuje aj s čiernou, v prevažnej časti projektov dominuje práve červená farba. Prezradila, že dôvodom je jej symbolika. Predstavuje pre ňu totiž lásku, život a vitalitu. Okrem iného symbolizuje aj spojenie s Japonskom, kde vyrastala.

Umelkyňa sa podelila aj o to, ako vyzerá jej tvorivý proces. Inšpiráciu čerpá najmä pri čítaní a cestovaní, pričom si ich ukladá do niečoho, čo nazýva „špajzou inšpirácií“. Niekedy sa z nej nápady dostanú von samé, inokedy ju musí otvoriť a pozrieť si, čo všetko má k dispozícii. Potom už len skúša a spája, čo s čím funguje. Po vyvrcholení tejto umeleckej alchýmie nasleduje fáza riešenia problémov. Je pre ňu kľúčové pri tvorbe cítiť, že je to jej poslanie, pretože len tak dokáže do diela preniesť jeho podstatu. Len tak môže obyčajný materiál zmeniť na prejav jej umeleckého ducha.

red thread emboridery rima day 1 2048x2048 1
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 2
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 3 2048x2048 1
Zdroj: Rima Day
red thread emboridery rima day 4 2048x2048 1
Zdroj: Rima Day

Cesta Rimy Day je dôkazom odolnosti, objavovania a hlbokého spojenia ľudskej podstaty s prírodným svetom. Prostredníctvom svojej jedinečnej výšivky splieta vlákna plné inšpirácie a symboliky, a vytvára tak skutočne podmanivé diela. Ako zapôsobila jej tvorba na vás?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.