Výskum čiernych dier nám možno napovie, ako sa vyvíjajú menšie galaxie

544
galaxy fotografia
Foto od muitosabao

Vedci nedávno vyriešili starú vesmírnu záhadu. Našli dôkazy o tom, ako supermasívne čierne diery, v niektorých galaxiách, zabraňujú tvorbe hviezd.

Tieto čierne diery sú vyše miliónkrát masívnejšie ako naše Slnko a sú umiestnené približne v strede galaxií. Vysielajú silné vetry, ktoré proces vzniku hviezdy rozhodia natoľko, až je to nemožné. Doposiaľ sme si mysleli, že čierne diery nezohrávajú žiadnu rolu pri formácií hviezd a galaxií, no nový výskum z University of Portsmouth nám dokázal presný opak.

Hviezdy vznikajú, pri zrážke viacerých vesmírnych mrakov, plných rôznych plynov. Čierne diery však vysielajú svoju energiu skrz silné vetry, ktoré pri strete s týmito mrakmi zohrejú plyny, s ktorých sú zložené, a tak zabránia ich prepojeniu.

Výsledky tohto výskumu sú relatívne dôležité, pretože trpasličích galaxií (zložené zhruba zo 100 miliónov hviezd) je vo vesmíre oveľa viac, a tak si po skúmaní viacerých rôznych kandidátov, budeme môcť vytvoriť typický obraz, alebo pravdepodobný plán vývoja galaxie.

,,Trpasličích galaxií je približne 50-krát viac ako tých väčších (napr. naša Mliečna dráha),“ hovorí šéfka výskumu, doktorka Samantha Penny z Institute of Cosmology and Gravitation. „A ak chceme vedieť celú pravdu, musíme najprv porozumieť ako fungujú trpasličie galaxie.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre