Výskum ukázal, že viac ako miliarda ľudí na svete je obézna

86

Podľa aktualizovaných odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie a medzinárodnej skupiny výskumníkov, je v súčasnosti viac ako miliarda ľudí na celom svete považovaná za obéznych, čo je stav spojený so zvýšeným rizikom mnohých závažných zdravotných problémov.

Obezita je taká rozšírená, že sa stala bežnejšou ako podváha vo väčšine krajín vrátane mnohých krajín s nízkymi a strednými príjmami, ktoré predtým bojovali s podvýživou.

„Ohromujúci počet ľudí žije s obezitou,“ povedal Majid Ezzati, hlavný autor článku uverejneného vo štvrtok v časopise The Lancet a profesor na Imperial College London.

a man holding his stomach with his hands
Autor tejto fotografie je Towfiqu barbhuiya

Zistenia vychádzajú z údajov od viac ako 220 miliónov ľudí vo viac ako 190 krajinách. Zatiaľ čo v mnohých bohatších krajinách sa miera obezity ustálila, inde rýchlo stúpa. Podváha je síce v celosvetovom meradle čoraz menej častá, ale v mnohých krajinách zostáva významným problémom, takže čoraz viac krajín čelí tzv. dvojitému bremenu podvýživy.

„V minulosti sme o obezite uvažovali ako o probléme bohatých. Avšak obezita je problémom celého sveta,“ povedal Francesco Branca, vedúci oddelenia výživy WHO.

V dokumente sa uvádza, že miera obezity u dospelých, sa v rokoch 1990 až 2022, viac ako zdvojnásobila. U detí a dospievajúcich, vo veku 5 až 19 rokov, sa zvýšila viac ako štvornásobne. V tom istom období sa podiel dievčat, chlapcov a dospelých považovaných za osoby s podváhou znížil o pätinu, tretinu a polovicu.

person standing on white digital bathroom scale
Autor tejto fotografie je i yunmai

Ezzati označil nárast miery obezity u detí za veľmi znepokojujúci. Zároveň uviedol, že stovky miliónov ľudí stále nemajú dostatok jedla.

Výrazná podváha môže byť veľmi škodlivá pre vývoj detí a v krajnom prípade môže spôsobiť smrť hladom. Obézni ľudia sú tiež ohrození predčasnou smrťou a invaliditou, vzhľadom na súvislosť s predčasným nástupom cukrovky, srdcových a obličkových ochorení a mnoho iných závažných zdravotných problémov.

V dokumente sa uvádza, že nárast dvojitého zaťaženia, je najväčší v niektorých krajinách s nízkymi a strednými príjmami, vrátane niektorých častí Karibiku a Blízkeho východu. V týchto krajinách je v súčasnosti miera obezity vyššia, ako v mnohých krajinách s vysokými príjmami, najmä v Európe. V niektorých európskych krajinách, ako napríklad v Španielsku, existujú náznaky, že miera obezity by mohla začať klesať alebo aspoň stagnovať.

Aktualizácie sú prvé od roku 2017 a zostavilo ich viac ako 1 500 vedcov v rámci projektu Non-Communicable Disease Risk Factor Collaboration. Vtedy sa odhadovalo, že s obezitou žije približne 774 miliónov ľudí starších ako 5 rokov, čo je podobný podiel – približne 1 z 8 ľudí – ako v nových údajoch.

Generálny riaditeľ WHO, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, uviedol, že na boj proti obezite je potrebné zaviesť opatrenia. Napríklad dane na výrobky s vysokým obsahom cukru a podpora zdravého stravovania v školách.

white round medication pill on yellow surface
Autor tejto fotografie je Diana Polekhina

„Dôležité je, že si to vyžaduje spoluprácu súkromného sektora, ktorý musí niesť zodpovednosť za vplyv svojich výrobkov na zdravie,“ povedal.

Branca a Ezzati uviedli, že nové silné lieky proti obezite, ako napríklad Wegovy od spoločnosti Novo Nordisk (NOVOb.CO), a Mounjaro a Zepbound od spoločnosti Eli Lilly (LLY.N), sú nástroje, ktoré môžu pomôcť, ale ich cena a nízka dostupnosť predstavujú riziko ďalšieho zvyšovania nerovnosti.

Štúdia mala určité obmedzenia, vrátane nedostatku údajov z obdobia po pandémii COVID-19 a použitia indexu telesnej hmotnosti (BMI) na určenie obezity, ktorý výskumníci označili za „nedokonalé“ meradlo.

Zdroj

 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre