Vysoké Tatry – Zaujímavosti a fakty o najväčšej slovenskej pýche, ktorú oceňujú aj v zahraničí

18014

Dôvod, prečo nie sú všetci tak hlboko zamilovaní do Vysokých Tatier ako väčšina Slovákov je pravdepodobne ten, že ešte množstvo ľudí o nich nič nevie. Stačí však, že ich navštíviš raz a totálne ťa dostanú. A ak si tam ešte náhodou nebol, mal by si to hneď napraviť. Prečítajte si tieto zaujímavé fakty o pýche Slovenska a o najmenších veľhorách sveta.

vysoké tatry

Rýchle zaujímavosti a fakty o Vysokých Tatrách

Fakt č. 1: Národný Park Vysoké Tatry je najstarším zo všetkých slovenských parkov. Bol založený v roku 1948. Je tiež prvým európskym parkom, ktorý bezprostredne susedí s iným, a to konkrétne s Tatrzański Park Narodowy, ktorý sa nachádza v Poľsku.

national park high tatras fotografia
Foto od Govisity.com

Fakt č. 2: Najvyšším bodom Slovenska je Gerlachovský štít, ktorý meria 2655 m. Na vrchol môžete vyliezť iba s certifikovaným sprievodcom.

Photo by wikimedia

Fakt č. 3: Lomnický štít (2634 m) je druhý najvyšší vrch Vysokých Tatier a dostupný je len lanovkou zo Skalnatého plesa.

Fakt č. 4: Rysy (2503 m) je najvyšším vrcholom Vysokých Tatier, ktorý je prístupný značenou trasou. Nachádza sa na hranici medzi Slovenskom a Poľskom.

high tatras rysy fotografia
Foto od AlphaTangoBravo / Adam Baker

Fakt č. 5: Kriváň (2494 m) je symbolom Slovenska. Hovorí sa, že každý Slovak naň musí vyliezť aspoň raz za život.

high tatras krivan fotografia
Foto od Govisity.com

Fakt č. 6: V Tatrách je viac ako 100 horských jazier.

high tatras krivan fotografia
Foto od Govisity.com

Fakt č. 7: Najväčšie a najhlbšie jazero je Veľké Hincovo pleso. Jeho maximálna hĺbka je 53 m a povrch je väčšinu roka zamrznutý.

Fakt č. 8: V roku 2004 zničila víchrica 12 600 hektárov lesa, no zabila len pár kusov zveri.

Fakt č. 9: Najvyššia botanická záhrada na Slovensku sa nachádza na Lomnickom Štíte.

lomnický štít fotografia
Foto od Dushan and Miae

Fakt č. 10: Pod Ostrvou nájdete symbolický cintorín. Nikto tam nie je pochovaný a jeho motto znie: „Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu“. A na kameni nájdete odkaz: „Známym a neznámym obetiam Vysokých Tatier.“

Fakt č. 11: Prvý výstup do hôr uskutočnil neandertálec, ktorého pozostatok lebky sa našiel v obci Gánovce. V Belianskej jaskyni sa našli pozostatky aj jaskynných medveďov a losov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

A čo hovorí o našich krásnych tatrách známy časopis Lonely Planet?

Alpská rozmanitosť Vysokých Tatier

Jedným z prvkov, ktoré robia tento národný park tak príťažlivým, je množstvo vrcholov s celkovou výškou okolo 2 500 m. n. m.. Vysoké Tatry sú v Európe, rovnako ako aj Alpy, ďalším fenoménom. Nádherná panoráma, údolia, jazerá, lesy, luky, či vrcholky hôr, toto všetko tam nájdete. Je to veľmi rozmanitá príroda a nájdete tam viacero zón. Jediná túra vás môže za pár hodín katapultovať cez rôzne ekosystémy. Rozmanitosť krajiny láka aj na zvieratá, ktoré tam žijú, a to vrátane medveďa, rysa či vlka. Ale aj množstvo iného.

Vďaka úradom na slovenskej a poľskej strane hôr sa podarilo vytvoriť prvú cezhraničnú chránenú oblasť na svete. Došlo k tomu začiatkom 50. rokov.

high tatras fotografia
Foto od qimono

Výlety a výstupy v Tatrách

V Tatrách máte nekonečné možnosti čo sa týka túr. Každá trasa je označená podľa toho, aká je náročná – červená (náročná alebo dlhá), modrá (stredná), zelená a žltá (vzájomne prepojené). Viacdenné túry sú taktiež veľmi obľúbené, a to aj vďaka dobrému časovému rozmiestneniu horských chát.

Skvelou skúsenosťou je Tatranská Magistrala – 45 km dlhá trasa. Ide zároveň o najdlhšiu súvislú turistickú trasu v týchto horách. Tiahne sa pod najvyššími vrcholmi v nadmorských výškach od 1200 do 2000 m. n. m.. Ak aj neobľubujete dlhšie túry, skúste si jeden z jej najkratších úsekov, napr. túru zo Štrbského plesa k Popradskému plesu. Odtiaľ následne môžete vystúpiť aj na Sedlo pod ostrvou. Vráťte sa cez simbolický cintorín, v ktorom sú pochovaní tí, ktorých v týchto horách postretla smrť.

Kúzlo zvierat

Možno budete mať to šťastie, že sa stretnete s jedným z posledných veľkých šeliem Európy – medveďom. Tým sa v Tatrách žije dobre aj keď nie vždy môže byť váš stret úplne bezpečný. Existuje však spoločnosť Adventoura, ktorá prevádzkuje výlety týkajúce sa pozorovania medveďov medzi júnom a októbrom. Ale aj iné aktivity, ako napr. psie záprahy.

Ďalšími zaujímavými stvoreniami sú tatranské kamzíky či vysokohorské svište i veveričky.

Jaskyne a iné

Ak nebude chcieť ísť hore, ale naopak, dole, tak si skúste návštevu Belianskej jaskyne. Ponúka 1,5 km dlhú prehliadku jedinečných útvarov a podzemných jazier. Alebo si odskočte len do 30 km vzdialeného národného parku Pieniny. V Červenom kláštore si skúste splavovanie Dunajca na plti.

Kultúrne zvláštnosti

Najzaujímavejší obyvatelia Vysokých Tatier sú zrejme Gorali, ktorí sa držia svojich tradičných zvykov. V obci ako Ždiar nájdete žiarivé maľované drevené domy, hudobné dedičstvo aj krásne tradičné vyšívané kroje.

Zdroj

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre