Vedeli ste o tom, že aj predkožka má svoje využitie? Prekvapivé, tak trochu nechutné zistenie. 

755

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane s predkožkami, ktoré sú odstránené pri obriezke? No, pravdepodobne by ste si mysleli, že sú zlikvidované, ale nie vo všetkých prípadoch je to pravda. Vedci totiž pre ne našli hneď niekoľko pomerne výhodných a účinných využití. 

Predkožka je totiž tvorená fibroblastami, ktoré produkujú kolagén. Kolagén je proteín, ktorý “drží” spojivové tkanivo pohromade, jeho ďalší význam je, že napomáha pokožke vyzerať hladko a mladistvo. 

No a tu príde to spojenie využitia predkožky v medicíne či kozmetickom priemysle (využíva sa napríklad pri výrobe krémov na tvár, očných krémov). Využitie predkožky ale môže byť aj oveľa dôležitejšie, napríklad v súvislosti s kmeňovými bunkami.

Stimuluje rast vlasov 

Untitled design 61 1651238555
Zdroj: shutterstock

Fibroblasty, ktoré obsahuje predkožka novorodencov, totiž dokážu stimulovať rast buniek. V roku 2012 istá firma s názvom Histogen vytvorila produkt v injekčnej striekačke, ktorý sľuboval zvýšený rast vlasov a tým ich zahustenie. A naozaj to fungovalo! 

Táto možnosť teda predstavuje obrovskú šancu najmä pre mužov v strednom a vyššom veku alebo napríklad pre ženy po pôrode. Len si predstavte tú radosť ľudí celoživotne trpiacich na alopéciu. 

Vytváranie kmeňových buniek

a woman in a lab coat looking through a microscope
Autor tejto fotografie je CDC

Ak sa aspoň čiastočne zaujímate o medicínu a jej o javy či pokroky, pravdepodobne ste už počuli o kmeňových bunkách a ich širokej škále výhod. Kmeňové bunky sa používajú na liečbu a prevenciu viacerých zdravotných problémov. 

Možno sa ešte stále používajú bunky z myší, no zistilo sa, že bunky z predkožky sú oveľa lepšou a účinnejšou alternatívou. Vďaka nim sa pri kultivačnom procese nemusia používať bunky pochádzajúce zo zvierat. 

Krém na tvár

white round plastic container on brown paper
Autor tejto fotografie je Brittney Weng

Akokoľvek divne to znie, v ponuke kozmetických či dermatologických výrobkov nájdete i krémy, ktoré obsahujú zložky pôvodom z ľudskej predkožky. Sľubujú hladšiu pleť, jej spevnenie a zároveň vyhladenie a redukciu vrások. 

V zložení však nenájdete napísanú samotnú predkožku, ale formulácia sa bude podobať fibroblastom ľudského pôvodu. 

Testovanie produktov 

young smiling woman recording makeup vlog about proper usage face foundation 768x512 1
Zdroj: shutterstock

Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o zaobchádzanie so zvieratami, záleží im na tom, aby zbytočne netrpeli a neboli používané pri experimentoch, nakoľko práca s nimi bola len zriedkakedy etická. Našťastie, v súčasnosti už existuje veľa alternatív v podobe náhrady zvierat inými dostupnými možnosťami, vrátane testovania na predkožkách.

A aké produkty sa testujú? Najčastejšie produkty vlasovej kozmetiky ako napríklad šampóny alebo súčasti dekoratívnej kozmetiky ako make-up. Testovanie sa robí predovšetkým za účelom zistenia ako by reagovala pokožka. Aj v tejto metóde sa samozrejme vynárajú etické otázky, no aspoň nie sú použité zvieratá a výsledky sú oveľa dôveryhodnejšie, predsa len sa jedná o ľudskú kožu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.