Z bytovky vytvorili s pomocou ľudí takéto umelecké dielo a tešia sa tomu obyvatelia celého mesta

534

Zatiaľ čo mnohí pouliční umelci si pre svoje výtvory vyberajú zväčša opustené budovy či železničné stanice, tento holandský pouličný umelec Jan Is De Man sa rozhodol ísť inou cestou. Svoje projekty realizuje pre miestne komunity, ktoré o to majú reálny záujem a robí to legálne. Jeho cieľom je vytvárať projekty, kde sa každý môže identifikovať a k tvorbe sa pripojí.

Najnovší jeho darček je nástenná 3D knižnica namaľovaná na byte v holandskom meste Utrecht. Umelcovi pri tom pomáhali viacerí, napr. aj umelec Deef Feed, ktorý, ako povedal, pracoval s ním na niekoľkých ďalších nástenných maľbách a je spolumajiteľom ich tetovacieho obchodu „Blackbook Tattoos“.

Foto od boredpanda

Pouliční umelci Jan Is De Man a Deef Feed sa spojili, aby túto literárnu nástennú maľbu vytvorili nielen pre jej obyvateľov, ale pre celé mesto. „Veľmi dobre poznám ľudí, ktorí v tej budove žijú. Chceli odo mňa pozitívnu nástennú maľbu. Prvá myšlienka bola namaľovať veľkého smajlíka, pretože verím, že ľudí to robí šťastnejšími, keby ho tam každý deň videli. Napokon z tejto myšlienky vzišlo,“ povedal Jan Is De Man. Onedlho v ňom skrsla myšlienka namaľovať knižnicu. Ako sám tvrdí, miluje ilúzie na stenách a rád vidí úsmevy na tvárach ľudí. Tento cieľ splnil.

Foto od boredpanda

Navyše, do svojho veľkého projektu zapojili aj ľudí a to tak, že ich požiadali o názvy svojich obľúbených kníh. Podarilo sa im zozbierať 8 rôznych jazykov a kultúr do jedného projektu. Jediným obmedzením bolo, aby nešlo o náboženské a politické knihy. Tvorba celej steny im trvala týždeň. Okoloidúci ľudia sa tam teraz stretávajú a pri tejto stene aj fotografujú. Sú z nej nadšení.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre