Z oblohy na nás každodenne padá „kopec“ vírusov

408
storm fotografia
Foto od adamnsinger

V našej atmosfére cirkuluje neuveriteľné množstvo vírusov. Ak by tam zostali, všetko by bolo v poriadku, no podľa nového výskumu vedcov z Kanady, Španielska a USA, tieto vírusy dookola pristávajú a vzlietajú zo zeme.

Podľa tohto výskumu, vírusy sa zo zeme dostanú do troposféry, časti atmosféry nad mrakmi, no pod stratosférou, v ktorej lietajú lietadlá. Potom môžu troposférou precestovať aj tisícky kilometrov pred tým, ako sa znovu usadia na Zemskom povrchu.

,,Každý deň sa viac ako 800 miliónov vírusov usadí na jednom metri štvorcovom. To je v prepočte približne 25 vírusov na každú žijúcu osobu v Kanade,“ uviedla virologička Curtis Suttle z University of British Columbia. Je jednou zo starších autorov tohto príspevku, publikovanom v časopise Inernational Society for Micobial Ecology (Medzinárodná spoločnosť pre mikrobiálnu ekológiu).

Tento objav nám možno pomôže objasniť, ako je možné, že nachádzame geneticky identické formy vírusov na úplne rozličných miestach na Zemi.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre