Zamestnanci sa môžu tešiť: Od septembra dostanú viac. Kto si prilepší a o koľko?

138

Od septembra 2024 čaká zamestnancov pozitívna zmena. Ministerstvo práce schválilo zvýšenie stravného, čo znamená vyššie príspevky na stravu pre mnohých pracujúcich. Ako to ovplyvní vaše financie a aké sumy môžete očakávať?

Ministerstvo práce oznámilo, že od septembra 2024 sa zvýši stravné pre zamestnancov, čo prináša radosť mnohým pracujúcim. Tento krok je výsledkom valorizácie a má za cieľ zohľadniť nárast cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauráciách o viac ako päť percent od posledného zvyšovania.

Zvýšenie sa týka tuzemského stravného na pracovných cestách. Pri ceste trvajúcej od päť do dvanásť hodín sa suma zvyšuje na 8,30 eura, pri ceste od dvanásť do osemnásť hodín na 12,30 eura a pri pracovnej ceste nad osemnásť hodín budú zamestnanci dostávať 18,40 eura. Tieto sumy predstavujú minimálne hodnoty, a zamestnávatelia môžu poskytnúť aj vyššie príspevky.

Zdroj: pixabay.com

Zamestnanci, ktorí si vyberú príspevok na stravovanie namiesto stravných lístkov, dostanú minimálne 55 % hodnoty stravného lístka. To znamená, že minimálny príspevok stúpne na 3,43 eura, pričom maximálny bude 4,57 eura.

Aj keď zamestnanci sú z tohto nárastu nadšení, zamestnávatelia – najmä v súkromnom a štátnom sektore – majú zmiešané pocity. Zvýšenie stravného totiž pre nich znamená vyššie náklady na preplácanie stravy zamestnancom, čo môže ovplyvniť ich rozpočty.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre