Top 10 zaujímavých faktov o Novom Zélande, o ktorých ste možno nevedeli

8694

Nový Zéland, krajina úchvatnej prírody, živej maorskej kultúry a adrenalínových dobrodružstiev, je destináciou, aká nemá obdoby. Tento ostrovný štát, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Tichého oceánu, ponúka jedinečnú zmes prírodných zázrakov, od zasnežených hôr a fjordov až po nedotknuté pláže. Táto krajina je plná zaujímavých faktov, a tu sú niektoré z nich.

Nový Zéland bol prvým veľkým štátom, ktorý mal všeobecné volebné právo. V roku 1893 bolo pre všetkých občanov a občianky Nového Zélandu povolené voliť.

person standing near table
Photo by Arnaud Jaegers on Unsplash

Nový Zéland bol Európanmi prvýkrát objavený v roku 1642, keď naň dorazil holandský moreplavec Abel Tasman. Nový Zéland opustil po tom, čo niekoľko členov jeho posádky zabili Maoriovia, a až v roku 1769 sem dorazil anglický kapitán James Cook a zmapoval krajinu.

landscape photography of lake and mountain
Photo by Tobias Keller on Unsplash

Nový Zéland je jednou z troch krajín, ktoré majú dve oficiálne (a rovnocenné) štátne hymny. Prvou je God Save the Queen (anglická hymna) a druhou je God Defend New Zealand (Boh ochraňuj Nový Zéland). Ďalšie dve krajiny s dvoma hymnami sú Dánsko a Kanada, ktoré majú kráľovskú hymnu a štátnu hymnu.

a flag flying in the wind on a clear day
Photo by Claudette Wicks on Unsplash

Pôvodný vták Nového Zélandu (Moa) bol jedným z najväčších vtákov v histórii – meral až 3,6 m a vážil 300 kg. Nanešťastie ich Maori koncom roku 1500 vylovili až do vyhubenia.

Zdroj: Anne-Lise Heinrichs 

Nový Zéland bol prvou krajinou, v ktorej tri najvyššie mocenské funkcie súčasne zastávali ženy: Helen Clarková, generálna guvernérka (Dame Silvia Cartwrightová) a predsedníčka najvyššieho súdu (Sian Eliasová).

brown wooden chairs on blue and brown wooden floor
Photo by Hansjörg Keller on Unsplash

Nový Zéland má silné postavenie v medzinárodnom obchode s ovčím mäsom. Na Novom Zélande pripadá približne 9 oviec na 1 človeka.

a herd of sheep standing on top of a lush green field
Photo by Tanner Yould on Unsplash

Wellington, hlavné mesto Nového Zélandu, je najjužnejšie položené hlavné mesto na svete.

aerial photography of city beside body of water during daytime
Photo by Pat Ho on Unsplash

Nový Zéland bol v 80. rokoch 20. storočia vyradený z aliancie ANZUS (Austrália, Nový Zéland, Spojené štáty), keď zakázal jadrové zbrane a jadrovú energiu. Na Novom Zélande dodnes nie sú žiadne jadrové elektrárne a na to, aby sa mohla postaviť, by bola potrebná zmena zákona.

gray concrete towers under white clouds and blue sky during daytime
Photo by Lukáš Lehotský on Unsplash

Nový Zéland je pomerne liberálny národ, v ktorom sú homosexuálne manželstvá (Civil Union) legálne a tiež prostitúcia a prevádzkovanie bordelov. Vek na vedenie vozidla je 15 rokov, vek na dobrovoľný sex je 16 rokov a vek na pitie alkoholu je 18 rokov (hoci neplnoletým osobám v sprievode dospelých je dovolené piť alkohol v reštauráciách).

two person walking on green grass field
Photo by Stanley Dai on Unsplash

Sir Edmund Hillary – prvý človek, ktorý dosiahol vrchol Mount Everestu, bol Novozélanďan (narodil sa v Aucklande) a jeho tvár je na novozélandskej päťdolárovej bankovke.

mountain cover with snow
Photo by Martin Jernberg on Unsplash

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre