Zaujímavé londýnske pamiatky, ktorým sa nedostáva toľko pozornosti, ako by si zaslúžili

780

Anglicko nám nie je tak vzdialená krajina a žije tam momentálne veľmi veľa Slovákov. Známa stránka The telegraph sa pozrela na Londýnske pamiatky, ktoré možno nie sú až tak známe, ale sú naozaj zaujímavé. Ak tam budete mať cestu alebo sa tam nachádzate, určite si ich choďte pozrieť.

Nezvyčajný cintorín

Tento cintorín v Southwark bol neposvätený a slúžil ako konečné miesto odpočinku pre stredoveké prostitútky a tzv. „Winchester Geese“, ktoré dostali povolenie od tamojšieho biskupa pracovať v tejto oblasti. Slúžilo to tiež ako pohrebisko pre chudobných až do roku 1853, kedy bolo zatvorené. Dnes táto stena je ozdobená stuhami a odkazmi, ktoré tam nechávajú známy zosnulých.

Foto od Phillie Casablanca

Ulica, ktorá slúžila na verejné účely – tvz. žumpa

Je spojená s kurióznymi historickými udalosťami. Sherborne Lane bola známa kedysi ako Shiteburne Lane a bola dlho určená na to, aby si tam nie len ľudia mohli vykonávať svoje potreby. Za deň tam bolo v stredoveku vyprodukovaných 50 tón ľudských a zvieracích exkrementov.

sherborne lane london fotografia
Foto od Dun.can

Najmenší kostol v Londýne

Tento kostol sa nazýva St. Ethelburga. Jeho výstavba sa datuje na 13. storočie. Na výšku má 17 m a na šírku 9,1 m.

Photo by wikimedia

Hrob nacistického psa

Leopold von Hoesch a jeho pes Giro žili na 9 Carlton Terrace v tridsiatych rokoch a robili pre nemecké veľvyslanectvo. Slúžili pod vedením Hitlera až do Leopoldovej smrti, kedy dostal infarkt v roku 1936. Jeho rakva bola vzatá do Doveru a odvezená späť do Nemecka na britskom torpédoborci HMS Scout. Ale malý pes Giro, ktorý zomrel v roku 1934 ostal pochovaný v britskej pôde. Jeho malý hrob stále stojí neďaleko tejto ambasády a je tak jediným nacistickým pamätníkom v Londýne.

grave nazi dog london fotografia
Foto od Matt From London

St. Dunstan na východe

Je to jedna z najjemnejších skrytých záhrad a nájdete ju v polovičke cesty medzi London Bridge a Tower of London. Kostol sa datuje na rok 1100. Bol prestavaný po veľkom ohni, ktorý ho zasiahol v roku 1666, ale najviac zničený bol po nemeckom bombardovaní. To, čo zostalo bolo v roku 1971 zmenené na verejne prístupnú záhradu.

Photo by geograph

Bar, kde Lenin a Stalin pili pivo

Crown Tavern je v Clerkenwell a je známy tým, že sa tam prvýkrát stretol Lenin so Stalinom ešte v roku 1905. V Londýne sú ešte ďalšie Bolševické pamiatky, ako napr. Tower House, ktorý slúžil ako nocľaháreň a tuláci si tam mohli nájsť lacné ubytovanie. Jeden z hostí bol aj Stalin, ktorý tam prespal v roku 1907, kedy sa konal Ruský kongres v Londýne.

crown tavern london fotografia
Foto od Ewan-M

Greenwich peší tunel

Tento biely kachľový tunel sa tiahne popod rieku Temža. Jeho autorom je Sir Alexander Binnie a odhalený bol v roku 1902. Postavil ho kvôli tomu, aby mohli tadiaľ prejsť robotníci z juhu na druhú stranu cez rieku. Tunel funguje aj dnes, no stále nie je dostatočne známy.

greenwich foot tunnel fotografia
Foto od Jon’s pics

Novinka v automatizácii

Tim Hunkin zostrojil bizarnú mechanickú hru, ktorú predstavil v maličkom obchode pri Lincoln’s Inn Fields. Ak si zameníte peniaze za tokeny, tak sa môžete na chvíľu stať robotom. Urobte si virtuálnu dovolenku alebo si zahrajte inú verziu hry Pong, akú poznáte. Vynálezy tohto vynálezcu môžete nájsť na Southwold Pier v Suffolk.

Photo by geograph

Prvá kaviareň v meste

Bola otvorená Grékom Pasqua Roseé v roku 1652. Slúžil pre British Levant a bol to obchodník. Rozhodol sa vyvážať kávu do Londýna priamo z Turecka. Ľudia sa začali okolo tejto kaviarne čoraz viac motať a zastavovali sa na tento dovtedy neznámy nápoj. Všade sa o nej začalo písať, všetci to riešili a šírili o nej informácie ďalej. Pasqua čochvíľa začal predávať 600 šálok kávy za jeden deň. Káva bola spočiatku vykreslená ako akýsi protijed na opilstvo a tiež napomáhala čistému mysleniu. Tento chlapík sa natrvalo zapísal do londýnskych dejín a zmenil ich.

Londýnsky najstarší obchod

Lock @ Co Hatters (6 St. Jame’s St.,SWI) je najstarší klobúkový obchod na svete a jeden z vôbec najstarších rodinných podnikov, ktoré stále fungujú. Mená ako Sir Winston Churchill, Charles Chaplin, Admiral Lord Nelson mali a nosili odtiaľ klobúk. Netreba zabúdať tiež na obchod Firmin @ Sons, ktorý je pravdepodobne 3. najstarším podnikom v Londýne. Obchod vyrába uniformy, opasky a gombíkmi. A práve gombíkmi zásobuje táto spoločnosť každého Britského monarchu od roku 1796.

Photo by geograph

Zdroj: telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre