Článok plný zaujímavostí o káve, druhom najpopulárnejšom nápoji po vode, ktorého sa vypije až 2,25 miliárd šálok denne

9056

Káva je aj v našich končinách jeden za najobľúbenejších nápojov . Okrem povzbudenia ju ľudia vyhľadávajú aj kvôli chuti a aróme. A aj keď nie ste práve kávičkár tieto zaujímavosti si určite zaslúžia vašu pozornosť. Vedeli ste, že slovo „káva“ pochádza z arabského prekladu, ktorý doslovne znamená „víno zo zŕn?“

  1. Celosvetovo sa denne vypije približne 2,25 miliardy šálok kávy

2. Hneď po rope je káva najviac obchodovanou komoditou na svete

3. Kofeín je najviac efektívny medzi 9:30 – 11.30 ráno

4. Jedna šálka kávy efektívne zlepšuje obeh krvi

Kaviareň
Foto: Pixabay

5. Smrteľná dávka je cca 100 šálok kávy (Približne 70 šálok kávy by zabilo osobu, ktorá váži 70 kíl.)

6. V Arabskej kultúre sa mohla žena rozísť so svojím mužom len pod podmienkou ,že jej neposkytoval dostatok kávy

7. V Japonsku sa nachádzajú kúpele, kde sa môžete v káve vykúpať ( ale aj vo víne alebo čaji)

8. V známom filme “ Klub rváču (Fight club)“ môžete vidieť v každej scéne kávu zo siete Starbucks.

9. Ak muž vypije kávu, absorbuje sa mu do krvi ale aj do ejakulátu.

10.Tzv. “ instantnú kávu“ vynašiel George Washington v roku 1910.

11. 2 šálky denne vám pomôžu bojovať s cirhózou, ktorá vznikla nadmernou konzumáciou alkoholu.

12. Najväčším konzumentom tohto nápoja je Holandsko, ktoré vypije až 2,4 šálky denne na osobu.

13. Najväčším producentom je Brazília – tento post si drží už viac ako 150 rokov.

14. Konzumenti 2-4 šálok denne majú menšiu pravdepodobnosť spáchania samovraždy oproti ľudom ,ktorí kávu nepiju.

15. V 17. storočí v Osmanskej ríši sa pitie kávy trestalo smrťou.

16. Brazílski atléti si vyzbierali peniaze na olympiádu tak, že počas cesty predávali kávu z krajiny.

17. Navzdory populárnemu názoru, že kávu dehydruje nie je to podľa štúdií pravda.

18. Potrebujete až 140 litrov vody aby ste vypestovali kávové zrná, ktoré môžete nasledne spracovať do jednej šálky kávy.

Kávové zrná
Foto: Pixabay

19. S kávou súvisí aj výroba prvej webkamery, tá vznikla v Cambridgei a sledovala, či kávovar už pripravil nápoj.

20. Ak ako muž pijete 6 a viac šálok kávy máte až o 20% nižšiu pravdepodobnosť, že dostanete rakovinu prostaty.

21. V Nemeckom Hamburgu sa zakázalo používanie tzv: „kávových kapsúl“ vo vládnych inštitúciách, pretože produkovali veľa zbytočného odpadu.

22. Ak vypijete tohto nápoja priveľa pod účinkom stresu, môžete začať halucinovať.

23. Až 25 miliónov producentov kávy sa spolieha na tento biznis. Bez neho by nemali z čoho žiť.

24. Kávové zrná /bobule boli pôvodne jedlom, ktoré v kombinácií s tukom vytvorili guličku, ktorá bola skvelý energetický snack.

Kávové bobule
Foto: Wikimedia

25. V roku 1967 vznikla formácia žien z Londýna, ktorá sa nazývala WPAC (Women’s Petition Against Coffee) . Chceli kávu zakázať pretože sa im nepáčilo, koľko času ich muži trávia v kaviarňach a nie doma.

26. Počas druhej svetovej vojny sa vojaci pokúšali vyrobiť kávu tak, že opražili sladké zemiaky a kukuricu. Samozrejme to s kávou nemalo nič spoločné ale kríza je kríza.

27. Populárnejším nápojom vo svete ako káva je už len samotná voda.

28. Legenda o vzniku kávy hovorí, že ju objavil farmár v Etiópií počas 9 storočia keď si všimol ako „šialene“ sa jeho kozy správajú po konzuámcií kávových bobúľ.

Voltaire
Foto: Wikimedia

 

29. Káva je v skutočnosti ovocie.

30. Priemerný vek baristu v Taliansku (človek, ktorý servíruje kávu) je 48 rokov. Je to veľmi vážene povolanie.

31. Pápež Clement VIII rozhodol, že tento nápoj môžu konzumovať aj kresťania. Dovtedy to bola dilema.

Káva
Foto: Pixabay

32. Írska káva (káva s whisky) vznikla za účelom ohriať uzimených amerických turistov v lietadle, ktorí opúštali Írsko.

 

káva

Názov „turek“, či „turecká káva“ je pravá československá raritka

Áno je to tak. V Čechách a na Slovensku najznámejší spôsob prípravy kávy má s Tureckom spoločný len ten názov (pravá turecká mokka káva to je iné „kafe“). Viete, že 8 z 10 šálok kávy je vypitých práve ako turek, v domácom prostredí dokonca 9 z 10? Naša česko-slovenská „turecká káva“ je pripravovaná zaliatím a sparením mletej zrnkovej kávy vriacou vodou. Baristom sa pri jej spomenutí doslova pretáčajú oči – tento druh kávy má totiž jednoznačne najhoršie chuťové vlastnosti oproti iným druhom káv. Dlhým lúhovaním dochádza vlastne k uvoľňovaniu látok, ktoré káve len kazia chuť. A uvoľňujú sa pritom aj triesloviny, ktoré citlivejším konzumentom nerobia dobre od žalúdka.

Tip: Aj „našu“ tureckú kávu možno vylepšiť

  • použite len čerstvo praženú, kvalitnú kávu namletú tesne pred prípravou
  • približne 13 g nasypte do hrnčeka a zalejte 200 ml vody s teplotou 95 °C (to znamená asi tak minútu po dovarení) a premiešajte
  • počkajte asi 3 minútky kým káva nevychladne približne na 70 °C a môžete piť (pomerne rýchlo)

ospalosť

French Press – alebo ako funguje táto elegantná príprava kávy?

Počuli ste už o tomto zaujímavom spôsobe prípravy kávy? Možno aj áno, jeho história totiž siaha až do roku 1852 a je rozšírený v celej Európe a severnej Amerike. Ak nie, tak vedzte, že výhodou takejto prípravy kávy je hlavne jej jednoduchosť a výsledná chuť nápoja, ktorá je bohatšia a plnšia ako je to pri iných metódach.

Samotný French Press je obyčajná valcová nádoba, zo skla alebo kovu, s piestom, na ktorom je umiestnený filter a vrchnák. Ako vyzerá samotný postup prípravy?

  • všetko si najprv pripravte, to znamená mletú kávu, naberačku, lyžičku, kanvicu na vodu, šálku a samozrejme French Press
  • do predhriateho French Pressu vložte kávu (asi 7 g na 120 ml vody) a zalejte vodou s teplotou 92 – 95 °C a prikryte (piest s filtrom ostáva vo vrchnej polohe)
  • po minútke kávu premiešajte a opäť zakryte, po ďalších 3 minútach pomalým pohybom zatlačte piest úplne dolu (nápoj sa tak oddelí od mletej kávy)
  • kávu následne hneď prelejte do pripravenej šálky a môžete si ju vychutnať

french press

Viete čo je to koťogó? Je to jeden z najslávnejších kávovarov

Ďalší spôsob ako si pripraviť lahodnú kávu je použiť najslávnejší kávovar s názvom Koťogó. Samotné slovo vo voľnom preklade znamená mľaskanie, klokotanie (ľudový názov prebraný z maďarčiny). Inak ide v podstate o Moka kávovar, ktorý nájdete hádam v každej talianskej domácnosti.

Kávovar – kanvicu vynašiel ako inak Talian Alfonso Bialetti, kedy začiatkom 30. rokov prišiel na trh s prevratným kávovarom, s ktorým si dokážete pripraviť silnú a chuťovo bohatú kávu z čerstvo namletých kávových zŕn. Legendárna konvička nesie odvtedy krásne dobové črty v štýle art déco.

Príprava kávy pomocou Koťogó je takmer až bezstarostne jednoduchá, nepotrebujete k tomu žiaden obšírny a zložitý návod. Do spodnej časti nalejete vodu a do sitka nasypete mletú kávu. Postavíte na sporák alebo použijete kávovar, ktorý má vlastný ohrev. V okamihu kedy začne voda vrieť, vytvárajúca sa para začne vodu pretláčať úzkou trubičkou do sitka s kávou a potom ďalej až do hornej nádobky. Keď para vytlačí vodu medzi ryskou a koncom lievika je vybavené, horný diel konvičky je plný.

V moka kanvici pôsobí tlak približne 1,5 baru – chuť takto pripravenej kávy je naozaj intenzívna, dokonca s trochou jemnej peny. Vďaka jemnému sitku je bez usadeniny a hotová do 5 minút (samotná extrakcia trvá len 30 sekúnd).

 

 

koťogo

Bezkofeínová káva- aj vás zaujíma ako vzniká?

Nakoniec zaujímavosť z trochu iného súdka. Vždy vás zaujímalo ako je možné, že káva existuje aj ako bezkofeínová a pritom si stále dokáže zachovať všetky svoje chuťové kvality a arómu? Bezkofeínová káva vyhovuje ľuďom, ktorí si zvyknú dopriať denne niekoľko šálok klasickej kávy a ešte majú navečer chuť na ďalšiu, ale nechcú už povzbudiť kofeínom. Alebo mamičkám, ktoré boli pôvodne silné kávičkárky a teraz sa jej z logických dôvodov musia vzdať.

Takže bezkofeínová káva je pražená káva s umelo zníženým obsahom kofeínu. Ten sa z kávy odstraňuje ešte kým je zelená a to vylúhovaním – extrakciou. Slúžia k tomu rôzne metódy, najmä však tá s využitím vodnej pary či použitím extrakčných látok (v ostatnom čase sa využívajú extrakčné látky zo skupiny ovocných esterov). Po vylúhovaní kofeínu sa zelená káva suší a ďalšie spracovanie prebieha ako pri bežnej káve (praženie, mletie…). Takáto káva si v plnej miere zachováva svoje vlastnosti – chuť i arómu. Dokonca tak, že to bežný konzument ani nedokáže senzoricky zmyslovo rozlíšiť.

káva bez kofeínu

Mohlo by vás zaujímať:

zdroje: wiki (mnoho podstránok), mnn.com, imbd, bbc, ifcscience

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Palo
5. mája 2016 23:45

Ďalší typ. Káva nemá chuť, sú to čuchové bunky čo nám vravia akú má asi chuť. Vyskúšajte si pri pití kávy zapchať nos a uvidíte.