Máte radi pivo? Rozšírte si vaše znalosti pomocou týchto faktov a zaujímavostí predtým ako si dáte „jedno orosené“

284

Pivo, zlatistý mok v orosených pohároch, ktorý sa na Slovensku a obzvlášť v susednom Česku teší veľkej obľube. Ide o prastarý nápoj, ktorý ľudia zdokonaľovali naprieč históriou až sa „jedno orosené“ stalo súčasťou našej kultúry. Nebolo to tak dávno, čo sa pivo v Rusku ani nepovažovalo za alkoholický nápoj. Pozývame vás rozšíriť si vedomosti o milovanom nápoji mnohých Slovákoch a Čechov. Určite vám bude potom lepšie chutiť !

 
Got Beer?“ od a4gpa is licensed under CC BY-SA 2.0

Zytológia

Existuje veda o pive a volá sa zytológia. Je to štúdium piva a jeho výrobného procesu. Zahrnuje históriu, vedu a kultúrne aspekty výroby piva, surovín, chutí a konzumácie. Je to oblasť, ktorá skúma rôzne druhy piva, techniky varenia a úlohu, ktorú pivo zohralo v rôznych spoločnostiach počas histórie.

Najstarší pivovar na svete

Ak sa pozrieme do histórie, narazíme na zaujímavý fakt – najstarší pivovar na svete sa nachádza v nemeckom Freisingu a nesie názov Weihenstephan. Tento pôsobivý pivovar funguje od roku 1040 a od tej doby dodáva svetu nezabudnuteľné chute a tradície. Je to živý dôkaz toho, aký hlboký a dlhotrvajúci vzťah má pivo s ľudskou kultúrou.

#6947 Weihenstephan, world’s oldest brewery“ od Nemo’s great uncle is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Pôvod IPA: Cesta do Indie

Pivo typu India Pale Ale, známejšie ako IPA, sa stalo hrdinským symbolom spojeným s dobrodružnými cestami a dlhými plavbami. Tento štýl piva sa vyvinul v 18. storočí v Anglicku a bol určený na cestu do Indie. Pivo bolo dopravované na dlhé cesty do Indie, a aby prežilo dlhú plavbu, bolo obohatené o väčší podiel chmeľovej horkosti a alkoholu. To mu pomohlo prežiť najmä nepriaznivé podmienky cestovania.

blue and white can on white table
Foto od Elliott Collins na Unsplash

Česi a ich vášeň pre pivo

Kto iný by mal byť lídrom v spotrebe piva ako Česi? Táto krajina má najväčší podiel piva na svete. Priemerne tu každý obyvateľ vypije 148,6 litra piva ročne! To svedčí nielen o ich láskyplnom vzťahu k tomuto nápoju, ale aj o dlhoročnej kultúre piva, ktorá v tejto krajine pretrváva.

Prví profesionálni pivovarníci boli ženy

V histórii piva nezohrali ženy len rolu spotrebiteľov, ale aj skúsených pivovarníčok. V starovekom Egypte a Mezopotámii pivo často varili ženy. V stredovekej Európe boli pivovary často riadené a prevádzkované ženami, ktoré mali dokonca hlboké znalosti o umení varenia tohto nápoja.

woman in black cardigan holding white ceramic mug
Foto odBrittani Burns na Unsplash

Pivo s najväčším podielom alkoholu

Pivo s najväčším obsahom alkoholu to je titul, ktorého držiteľ sa meni takmer každý rok. Jeho história začala už v roku 1999 pivom Samuela Adamsa – Utopia, ktoré obsahovalo 21 percent alkoholu. Neskôr bol titul pridelený pivu z dielne Brewmeister Brewery s pod názvom Armagedon, ten obsahoval až 65 % alkoholu. Aj tento rekord však bol pokorený. Absolútne najsilnejšie pivo, ktoré si dnes môžete vychutnať, nosí názov Snake Venom s 67,5 percentným obsahom alkoholu. Pivo sa tak stáva silnejším, ako väčšina tvrdých likérov. pivo

Jediné pivo predávané v telách mŕtvych zvierat

Ak hľadáte pivo, ktoré jednoznačne zaujme vašich hostí, siahnite po pive od výrobcu Brewdog’s. Toto pivo nesie príznačný názov The End of History a obsauje až 50 % alkoholu. Edícia bola vydaná v roku 2010 a predaná za absurdnú cenu 765 dolárov. Cena je vvsoká nie len kvôli množstvu alkoholu, ktoré obsahuje, ale najmä kvôli jeho exkluzivite. Ide o belgické svetlé pivo, v obmedzenom množstve 12 fliaš, navyše v bizarnom balení. Pivo totiž chráni obal vyrobený z tiel mŕtvych veveričiek a lasíc.

Svetovo najstarší pivný recept

Je ťažké identifikovať najstaršie pivo sveta, pretože ľudia pivo varili už okolo roku 9500 p. n l. – predtým, než sme vôbec začali písať. Výskumníci preto pracujú s údajmi, ktoré sú k dispozícii. Z nich je známe, že najstaršie pivo, ktoré je možné replikovať pochádza z receptu starého 5000 rokov. Tento recept bol nájdený v Sumerskom Lhymn to Ninkasi. Dá sa ale znovu uvariť? Pokúsili sa o to archeológovia z University of Chicago v spolupráci s pivármi z firmy Lakes Brewing Copmany. Aby zachovali recept Čo možno najviac autentický, používali pôvodné technológie. Keramické fermentačné hrnce, originálny sladový jačmeň a špeciálne najatý pekár, ktorý vytvoril zdroj kvasiniek podobný pôvodnému aby, čo najviac napodobnili starý recept. Avšak výsledok, aj keď sa podaril, vôbec nepripomínal pivo skôr ocot.

Najstaršia neporušená fľaša piva na svete

Ako sme už zistili, staroveké pivo moderným chuťovým pohárikom veľmi nechutilo. Čo tak ale vyskúšať o niečo mladší variant? V roku 2011 bolo vo vraku lode z roku 1800 nájdených 5 fliaš dvestoročného piva. Jeho chuť testovali štyria profesionálni testeri a výsledky boli prekvapivé. Vraj bolo výrazne cítiť jeho vek, spáleninu a kyslosť. Na fľašu tohto piva asi nesiahnete, ale budete ho môcť ochutnať. Pivovarníci zo Stallhagen Brewery totiž spolupracujú s vedcami na vzrkriesení jeho receptúry. Nie je však isté, či bude mať rovnakú kyslosť. Tá možno naozaj príde až vekom.

Pivo z inej planétypivo 2

Chcete ochutnať pivo, ktorého ingrediencie sú doslova ako z inej planéty? Vyskúšajte Pivo Sapporo Space Barley, ktorého jačmeň bol na skutočnej medzinárodnej vesmírnej stanici Bolo vytvorené v roku 2009 ako špeciálna limitovaná edícia piva, ktorého bolo predaných len 250 balení (po 6 kusov). Cena sa pritom vyšplhala až na niečo vyše 100 dolárov za balenie. Pivo má propagovať podporu vedeckého vzdelávania. Ak vás tento vesmírny nápoj neoslovil, môžete ochutnať pivo Oogfish Head Brewery’s Celest-jewel-ale obsahujúci prach z mesačného meteoritu, ktorý obsahuje aj minerály a slanosť, ktoré sú v pive obsiahnuté.  

Ďalšie rýchle fakty o pive

  • V roku 1814 zavalila Londýn doslova vlna piva – 1,4 miliónov litra piva uniklo z miestnej továrne na pivo
  • Svetlo znehodnocuje pivo
  • George Washington mal vlastnú varňu na pivo
  • Pracovníci v Egypte dostávali zaplatené pivom
  • V stredoveku bolo pivo konzumované viac ako voda . Kedže pivo bolo bezpečnejšie na pitie vďaka alkoholu
  • Momentálne je vo svete opitých cca 50 miliónov ľudí
  • Najdlhšia opica na svete trvala 4 týždne ! Mal ju Škót, ktorý vypil 28 litrov piva
  • V Amsterdame dostávajú alkoholici zaplatené pivom zato, že poupratujú ulice. Za deň si takto „zarobia“ 5 plechoviek piva 10 EUR a nejaký tabak.
   

Zdroje: 1, 2

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre