Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1430 – jahodový jogurt je jednou z mnohých potravín prifarbených karmínom, farbivom vyrobeným z rozdrvených chrobákov a Rich Varano každý rok postaví vo Vatikáne súsošie betlehemu z piesku

2839

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že jahodový jogurt je jednou z mnohých potravín prifarbených karmínom, farbivom vyrobeným z rozdrvených chrobákov a Rich Varano každý rok postaví vo Vatikáne súsošie betlehemu z piesku.

1 76

Jahodový jogurt je jednou z mnohých potravín zafarbených karmínom, prírodným červeným farbivom získaným z rozdrvených chrobákov košenila. Ľudia používali košenila ako prírodné farbivo už tisíce rokov. Ale až v 20. storočí, keď boli prírodné potraviny na vzostupe, sa karmín stal obľúbeným farbivom v komerčných potravinách.

2 35

V Indii si človek hovorí, že tu už nemôže nič prekvapiť a predsa sa vždy niečo nájde. Nosiči obedov Dabbawala sú unikátom, ktorý nájdete iba v najväčšom indickom meste Bombay. Je to združenie asi 5000 mužov, ktorí vždy doobeda vyzdvihnú balíček s domácim jedlom od indickej manželky a presne tak ho doručia jej manželovi do kancelárie alebo továrne, aby si muž aj v práci mohol pochutnať na teplom obede. Napriek tomu je počet chýb, čo robia, absolútne minimálny. Zásielka dorazí na nesprávne miesto len raz za dva mesiace. Keď si zoberieme, že každý deň dopravia až 200 000 obedov, také minimálne chyby sú naozaj obdivuhodné.

3 45

Už od začiatku používania gilotíny sa množili špekulácie, či hlavy odsúdených zostali po odrezaní pri vedomí. Debata dosiahla nový vrchol v roku 1793, keď pomocný kat udrel jednu z obetí po tvári a diváci tvrdili, že jeho líca sršali hnevom. Lekárski vedci neskôr požiadali odsúdených, aby sa po poprave pokúsili žmurkať alebo nechali jedno oko otvorené, aby dokázali, že sa ešte môžu hýbať, a iní kričali meno zosnulého alebo vystavovali ich hlavy plameňom sviečok a čpavku, aby zistili, či budú reagovať. V roku 1880 lekár menom Dassy de Lignieres dokonca nechal napumpovať krv do hlavy detského vraha s gilotínou, aby zistil, či opäť ožije a prehovorí. Príšerné experimenty boli zastavené v 20. storočí, ale štúdie na potkanoch odvtedy zistili, že mozgová aktivita môže pokračovať ešte asi štyri sekundy po dekapitácii.

4 36

Stredoveký a novoveký zvyk murovanej mačky v Anglicku a západnej Európe bol, že mŕtva mačka sa vzala a zamurovala do steny alebo dutiny v dome. V Európe sa v priebehu rokov našli desiatky prípadov tohto javu: no v stredovekých zápisoch a uschovaných dokumentoch je o tomto zvyku len málo informácií. Mačky sa väčšinou našli až pri búraní obydlia.

5 19

Rodina Jennifer Strangeovej, ženy z Kalifornie, ktorá zomrela po účasti v súťaži v pití vody na rozhlasovej stanici, získala od kalifornskej poroty 16,5 milióna dolárov. Jennifer Strange, 28-ročná matka troch detí, zomrela na akútnu intoxikáciu vodou v januári 2007 po výzve, ktorý súťažiaci dokáže vypiť najviac vody bez použitia toalety. Videohra pre Nintendo Wii bola cenou za víťazstvo v súťaži „Hold Your Wee for a Wii“. V čase incidentu Laura Rios, jedna zo Strangeovej spolupracovníčok v Radiological Associates zo Sacramenta, povedala, že Strange „povedala jednému z našich nadriadených, že bola na ceste domov a naozaj ju bolela hlava. Začala plakať a to bolo posledné, čo od nej niekto počul.“

6 19

Rich Varano z plážového mesta New Smyrna na Floride, len čo by kameňom dohodil od pláže Daytona, si nikdy nepredstavoval, že by ho jeho jedinečný talent sochárstva priviedol do srdca kresťanstva. Varano je umeleckým riaditeľom „Sand Nativity“, masívnej 16 metrov širokej sochy vyrobenej z piesku dovezeného z Jesola, talianskeho prímorského letoviska asi 60 kilometrov severne od Benátok. Stane sa ústredným prvkom každoročného vatikánskeho betlehemu vystaveného na Námestí sv. Petra.

7 19

Keď je koža hlboko porezaná, na uzavretie rany sú zvyčajne potrebné stehy. V niektorých kultúrach sa mravce používajú na zošívanie rán. Držia kožu pohromade, chytia mravca s veľkými čeľusťami (ako je to armádny mravec alebo mravec hryzúci listy), priložia mu ústa k rane a čakajú, kým sa zahryzne. Potom telo odstránia a hlava ponechaná s ústami mravca zviera kožu pri sebe.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé fakty ku káve: Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1429 – vrch Monte Testaccio v Ríme je vytvorený z približne 53 miliónov džbánov od olivového oleja vyradených počas Rímskej ríše a mesiac sa od Zeme vzďaľuje rýchlosťou 3,78 centimetra za rok

Zdroj: 1,  34567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.