Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1436 – desaťtisíc svetelných rokov od Zeme v blízkosti súhvezdia Aquila je obrovský oblak plný alkoholu a pavúky by teoreticky mohli zjesť všetkých ľudí na Zemi za jeden rok

5501

Vedeli ste, že desaťtisíc svetelných rokov od Zeme v blízkosti súhvezdia Aquila je obrovský oblak plný alkoholu? Počuli ste o tom, že pavúky by teoreticky mohli zjesť všetkých ľudí na Zemi za jeden rok? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Oblak objavený v roku 1995 v blízkosti súhvezdia Aquila je 1000-krát väčší ako priemer našej slnečnej sústavy. Obsahuje dostatok etylalkoholu na naplnenie 227 biliónov biliónov litrov piva. Na zníženie takého množstva alkoholu by každý človek na zemi musel vypiť 170 000 litrov denne – po dobu jednej miliardy rokov. Je smutné, že pre tých, ktorí by plánovali založiť medzihviezdne krčmy, je oblak vzdialený 93 kvadriliónov kilometrov. Je to tiež koktail 32 zlúčenín, z ktorých niektoré sú toxické ako oxid uhoľnatý, kyanovodík a amoniak.

Najtichšie miesto na Zemi, anechoická komora v Orfield Laboratories v Minnesote, je taká tichá, že najdlhšie, čo v nej niekto dokázal vydržať, bolo 45 minút. V miestnosti je ticho. Tak ticho, že nameraný hluk pozadia je v skutočnosti v záporných decibeloch, -9,4 dBA. Steven Orfield, zakladateľ laboratória, povedal: „Vyzývame ľudí, aby sedeli v komore v tme – jedna osoba tam zostala 45 minút. Keď je ticho, uši sa prispôsobia. Čím je miestnosť tichšia, tým viac vecí počujete. Budete počuť tlkot svojho srdca, niekedy môžete počuť svoje pľúca, počuť hlasné šklbanie v žalúdku. V anechoickej komore sa stávate jediným zvukom.“

Sliznatka dokáže vyprodukovať vedro slizu takmer okamžite. Ich spôsob, ako to obísť, je, že nedržia sliz vo svojich telách v jeho konečnej podobe. 0,015-centimetrový sliznatý povlak sa môže roztiahnuť na 15 centimetrov za zlomok sekundy – to je nárast na 10 000-násobok pôvodnej veľkosti.

Podľa výskumu Národného dňa čaju Briti vypijú 165 miliónov šálok čaju denne v porovnaní s 95 miliónmi šálok kávy. Prieskum zistil, že spotreba čaju je na vzostupe, najmä medzi 24-35-ročnými (50% nárast). Najväčší nárast podľa tohto prieskumu bol u žien so 69 %. Marco Geraghty, vedúci výskumu Národného dňa čaju, povedal, že „čajová revolúcia“ bola spôsobená zaq menami vo vnímaní medzi mladšími generáciami. Čaj sa presunul z „ranného nápoja“ na nápoj, ktorý sa konzumuje počas dňa. Prieskum Národného dňa čaju tiež poukázal na 80-percentný nárast zdravotných a wellness čajov. Je to spôsobené tým, že spotrebitelia si viac uvedomujú dôležitosť zdravia.

Pavúky sú doslova všade okolo nás. Nedávny entomologický prieskum domovov v Severnej Karolíne odhalil pavúky v 100 percentách z nich, vrátane 68 percent kúpeľní a vo viac ako troch štvrtinách spální. Martin Nyffeler a Klaus Birkhofer zverejnili svoj odhad v časopise Science of Nature a číslo, ku ktorému dospeli, je úprimne šokujúce: Pavúky z celého sveta skonzumujú v ktoromkoľvek danom roku niekde medzi 400 miliónmi až 800 miliónmi ton koristi. To znamená, že pavúky jedia najmenej toľko mäsa ako váži všetkých 7 miliárd ľudí na planéte dohromady.

Víchrovníky sú členmi skupiny vtákov známych ako „tuponosé“, do skupiny patria aj fulmary a obrie albatrosy. Neuveriteľný víchrovník malý preletí tisíce kilometrov, aby sa každý rok vracal do tej istej nory a hniezdil na malých ostrovoch pri západnom pobreží Británie. Víchrovník malý, ktorý sa uhniezdil na ostrove Bardsey vo Walese v roku 2008, mal viac ako 50 rokov a odhaduje sa, že za svoj život preletel asi 8 miliónov kilometrov.

Napoleon prekvapivým útokom napadol Belgicko a 16. júna porazil Prusov pri Ligny, zatiaľ čo časť Wellingtonových síl bojovala proti zadržiavacej akcii pri Quatre Bras. Prusi ustúpili, ale zostali aktívni. Napoleon sa mylne domnieval, že utekajú do Nemecka. Vojská stáli oproti sebe cez plytké údolie na dvoch nízkych rovnobežných hrebeňoch. Wellingtonovu armádu chránili tri veľké farmy, Papelotte, La Haye Sainte a Hougoumont, ktoré sa zmenili na menšie pevnosti. Celkové straty v bitke pri Waterloo predstavovali približne 44 000 zabitých alebo zranených mužov a 10 000 zabitých koní.

Málo? Tak hor sa, na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre