Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1477 – Okinotorišima je najjužnejší japonský ostrov, ktorého ostrovčeky vyčnievajú len 10 až 20 cm nad hladinu mora a krížová dominancia je zručnosť používania každej ruky na inú činnosť

7767

Vedeli ste, že Okinotorišima je najjužnejší japonský ostrov, ktorého ostrovčeky vyčnievajú len 10 až 20 cm nad hladinu mora? Počuli ste o krížovej dominancii, ktorá je zručnosťou používania každej ruky na inú činnosť? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 73

Lady Margaret Beaufortová, anglická politička narodená v roku 1443, ktorá sa vo veku 12 rokov vydala za Edmunda Tudora, porodila svojho prvého syna Henricha VII. len ako 13-ročná. Jej prvé manželstvo sa uskutočnilo, keď bola ešte nemluvňa, no Margaret neskôr toto manželstvo neprijala a bolo anulované.

2 46

Je známe, že sliepky namiesto uší majú ušné lalôčiky. Zoológovia dokonca zistili, že farba slepačích vajec zodpovedá farbe ušných lalokov každej sliepky. Farba laloku sa líši podľa druhu sliepky, od bielej po takmer čiernu

3 46

Kľúčom k americkému víťazstvu v revolučnej vojne bola 75-tonová „Veľká reťaz“, ktorá sa tiahla cez rieku Hudson, aby zabránila Britom v pohybe do vnútrozemia. Bola to ťažká prekážka, Američania zaplatili Benedictovi Arnoldovi v prepočte viac ako 23 000 Eur za plány hlavnej obrany reťaze vo Fort West Point.

4 32

Ostrov Okinotorišima bol predtým nazývaný aj Parece Vela. Je to najjužnejší japonský ostrov, ktorého vyčnievajúce ostrovčeky počas prílivu vyčnievajú len 10 – 20 cm nad hladinu mora. Japonsko minulo 600 miliónov dolárov na ochranu dvoch skál, ktoré sú súčasťou koralového útesu Okinotorišima.

5 24

Hypnagogia je prechodný stav vedomia medzi bdelosťou a spánkom. Je to opak hypnopompie, čo je prechodný stav, ktorý nastáva predtým, ako sa zobudíte. Počas hypnagogie je bežné zažívať nedobrovoľné a vymyslené zážitky. Tieto sa označujú ako hypnagogické halucinácie. Až 70 percent ľudí zažíva tieto halucinácie, ktoré sa môžu objaviť vo forme pohľadov, zvukov alebo dokonca pocitov pohybu. Počas hypnagogickej fázy sú bežné aj svalové zášklby, spánková paralýza a lucidné sny.

6 24

Krížová dominancia je tiež známa ako zmiešaná a nastáva, keď človek uprednostňuje jednu ruku pre určité úlohy a opačnú ruku pre iné veci. Napríklad osoba so zmiešanou dominanciou môže písať pravou rukou a všetko ostatné robiť ľavou. Krížová dominancia môže byť tiež známa ako zmiešaná lateralita, čo sa týka osoby, ktorá uprednostňuje motorické zručnosti na jednej strane tela, vrátane chodidla, oka alebo ucha. Osoba, ktorá je krížovo dominantná, môže byť tiež silnejšia na opačnej strane tela, ktorú preferuje. Pravák môže byť silnejší na ľavej strane.

7 24

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.