Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1483 – obliehanie Predjamského hradu v Slovinsku skončilo až v 15. storočí po tom, ako nepriateľ zastrelil vládcu Erazmusa na latríne a na Madagaskare žije viac obyvateľov ako v Austrálii

14963

Počuli ste, že obliehanie Predjamského hradu v Slovinsku skončilo až v 15. storočí po tom, ako nepriateľ zastrelil vládcu Erazmusa na latríne? Vedeli ste o tom, že na Madagaskare žije viac obyvateľov ako v Austrálii? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 113

Osoba na 10 000-jenovej bankovke v Japonsku je Fukuzawa Yukichi, ktorý bol jedným z prvých Japoncov, ktorí navštívili Ameriku v roku 1860, po skončení obdobia izolácie Japonska. Stal sa známym ako jeden z popredných odborníkov na západnú kultúru a vysoká škola, ktorú založil, Univerzita Keio stojí dodnes.

2 68

Nemeckého ovčiaka menom Rin Tin Tin zachránil z bojiska 1. svetovej vojny americký vojak Lee Duncan. Duncan vycvičil Rin Tin Tina a získal pre psa prácu v nemom filme. Okamžite zaznamenal úspech a potom sa objavil v 27 hollywoodskych filmoch, čím si získal celosvetovú slávu.

3 72

Šteniatka odobraté od matky pred dosiahnutím veku 12 týždňov majú viac problémov so správaním či výcvikom a sú menej zdravé ako šteňatá oddelené od matky po 3 mesiacoch. Včasné odstránenie šteniatok nezlepšuje schopnosť šteniat adaptovať sa medzi ľudí, práve naopak.

4 49

Hrad Predjama bol postavený koncom 12. storočia pod 123 metrov vysokou skalou útesu, čo ho radí medzi najväčšie jaskynné hrady na svete, vďaka čomu je zapísaný v knihe Guinessových svetových rekordov. Hrad bol nedobytný a vďaka systému jaskýň sa nedal vyhladovať. Mal však jedno slabé miesto, ktorým bol záchod v slabo opevnenej časti hradu. A práve počas času, kedy bol vládca a rytier Erazmus na záchode ho zradil jeden zo sluhov, ktorý dal signál nepriateľským vojskám, ktoré ho jednou dobre mierenou strelou zabili.

5 37

Kým juhoafrický ostrov Madagaskar sa rozprestiera na 587 041 km², Austrália leží až na 7 688 000 km² pevniny. Napriek tomu, že je Madagaskar viac ako 13-násobne menší, práve na ňom žije až 28,43 miliónov obyvateľov, pričom v celej Austrálii žije len 25,74 milióna ľudí. Príčinou sú suché austrálske oblasti, na ktorých sa nenachádza pitná voda, čím sa stáva toto prostredie nevhodné pre osídlenie.

6 36

Sir Ewan Forbes bol intersexuálny britský aristokrat a vidiecky lekár, ktorý požiadal o zmenu svojho pohlavia v roku 1952. V obave z možného ostrakizmu vopred upozornil svojich pacientov, kňaza a priateľov a zistil, že sú „univerzálne podporujúci“ túto myšlienku. O mesiac na to sa oženil so svojou partnerkou v kostole.

7 36

Bolo poslaných 6 vrahov, aby zabili arcivojvodu Františka Ferdinanda a jeden z nich hodil bombu, ktorá však vybuchla pod nesprávnym autom. Keď sa atentát nepodaril, atentátnik si vzal kyanidovú pilulku a skočil do rieky. Pilulka vyvolala uňho iba zvracanie a rieka bola hlboká len 13 cm, takže sa mu nepodarilo zabiť ani seba samého.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.