Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1490 – Jelly Belly chceli vyrobiť fazuľku s príchuťou syrovej pizze, no po tom, čo chutila ako zvratky, ju využili neskôr vo fazuľkách z filmov o Harrym Potterovi a ohrozený druh ázijského geparda, ktorý žije na iránskej náhornej plošine, má už len 12 členov vo voľnej prírode

12017

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, že Jelly Belly chceli vyrobiť fazuľku s príchuťou syrovej pizze, no po tom, čo chutila ako zvratky, ju využili až neskôr vo fazuľkách z filmov o Harrym Potterovi. Rovnako si prečítate aj o tom, že ohrozený druh ázijského geparda, ktorý žije na iránskej náhornej plošine, má už len 12 členov vo voľnej prírode.

1 17

V roku 1908 Williama „Bigfoota“ Anakina, miestneho šampióna v šípkach, vzal hostinský so sebou na súd, aby mohol ukázať sudcovi, že šípky nie sú hazard, ale hra o zručnosti. Bigfoot ukázal, že akékoľvek číslo mu povedali, dokázal trafiť na hracom terči. Sudca súhlasil, že šípky sú šikovnou hrou a nepatria medzi hazardné hry.

2 9

Charles Bello kúpil v roku 1968 sekvojový les s rozlohou 1,62 kilometra štvorcového za 45 000 dolárov, aby ich ochránil pred ťažbou dreva a 50 rokov tam žil s manželkou v parabolickej chatke poháňanej solárnou energiou. Bello dal majetok Humbolt State University Foundation (HSUF) v roku 2021, aby mohli pokračovať v zachovaní jeho odkazu. Bello však teraz tvrdí, že HSUF porušila množstvo podmienok, ktoré boli súčasťou ich dohody, a preto hľadá finančné prostriedky na opätovnú záchranu lesa.

3 12

Jelly Belly sa raz pokúsili vyrobiť želé fazuľu s príchuťou syrovej pizze. Chuť bola taká zlá, že ju použili ako zvratky ochutené želé fazule Bertie Bott, ktoré sú známe z filmov o Harrym Potterovi. „Zvratky v radoch Bertie Bott’s a Barf in BeanBoozled sa zrodili zo skromného pokusu vyrobiť želé fazuľku s príchuťou syrovej pizze,“ povedala Jana Sanders Perryová. „Naši testeri chuti zamietli pokus za pokusom, pretože syrová chuť pizze bola odporná.“ Spoločnosť odložila príchuť, ale keď prišiel čas na výrobu želé fazule na zvracanie, jeden člen tímu priniesol neúspešnú príchuť pizze. „Urobili sme niekoľko úprav,“ povedal Perryová, „a zvyšok je pôvodný.“

4 9

Gepardy pochádzajú okrem Afriky aj z Ázie. Gepard ázijský je kriticky ohrozený poddruh, ktorého rozsah sa zúžil na centrálnu iránsku náhornú plošinu. Predpokladá sa, že v roku 2017 bolo vo voľnej prírode menej ako 50 jedincov. Dnes však vo voľnej prírode zostalo iba 12 ázijských gepardov. Napriek tomu sa tejto majestátnej mačkovitej šelme mimo Iránu dostáva len veľmi málo pozornosti.

5 7

Jack Phillips bol 25-ročný telegrafista narodený v Godalmingu. Mladý muž bol na palube Titanicu, keď 14. apríla 1912 narazil do ľadovca. Zostal na svojom mieste, kým sa loď nepotopila, pričom zúfalo kontaktoval blízke lode v snahe zachrániť stovky životov. Jeho telo sa nikdy nenašlo.

6 6

Phil Collins z kapely Genesis bol najväčším súkromným zberateľom Alamo Memorabilia (pamätných predmetov z bojov pri Alame) v americkom štáte Texas. Hodnota jeho zberateľských predmetov sa odhadovala na desiatky miliónov amerických dolárov. Zbierku daroval štátnej historickej pamiatkarskej obci. Je tiež považovaný za popredného odborníka na bitku a napísal knihu dokumentujúcu zbierku a históriu tohto obdobia.

7 6

Dni v týždni, ktoré nielen angličtina dodnes používa, pochádzajú z nórskych názvov pre 7 Ptolemaiovských planét. Tie nazval Slnko – nedeľa (Sun´s day – Sunday), Mesiac – pondelok (Moon´s day – Monday), Tiwov deň – utorok ( Tiw´s day – Tuesday), Wodenov deň – streda (Wooden´s day – Wednesday), Thorov deň – štvrtok (Thor´s day – Thursday), Freyin deň – piatok (Freya´s day – Friday) a Saturnov deň – sobota (Saturn´s day – Saturday).

Málo? Tak hor sa na predošlú časť

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.