Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1515 – Thomas Edison v roku 1894 natočil svetovo prvý film s názvom Kýchanie Freda Otta, ktorý trval 5 sekúnd a ťavy mali svoju gigantickú predchodkyňu, ktorá žila pred 3,5 milióna rokmi v Kanade

5713

Vedeli ste, že Thomas Edison v roku 1894 natočil svetovo prvý film s názvom Kýchanie Freda Otta, ktorý trval 5 sekúnd? Počuli ste o tom, že ťavy mali svoju gigantickú predchodkyňu, ktorá žila pred 3,5 milióna rokmi v Kanade? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 6

Ďateľ je vták z čeľade Picidae. Živí sa hmyzom získaným zo štrbín v kôre stromov alebo extrahovaným z dreva pomocou vŕtania zobákom a napichovaním na dlhý jazyk. Ďateľ dokáže ďobať v priemere dvadsaťkrát za sekundu. Technickí inžinieri dokázali 60-krát zvýšiť odolnosť čiernej skrinky v lietadle proti poškodeniu vďaka štúdiu anatómie lebky ďatľa. Aby sa predišlo traumatickému poraneniu mozgu, jazyk ďatľov sa im omotá okolo lebiek v malej prázdnej dutine, čo pomáha tlmiť údery.

2 5

Za každé novonarodené alebo adoptované dieťa vo Walese waleská vláda vysadí pôvodný waleský listnatý strom. Schéma sa volá Plant! – waleské slovo pre deti. Projekt Plant! začal v roku 2008 s cieľom vytvoriť viac lesov a zvýšiť environmentálne povedomie u detí. Každé dieťa potom dostane polohu lesa, kde bol vysadený jeho strom.

3 6

Účasť na volebnom hlasovaní je v Belgicku povinná. Občania sú automaticky registrovaní vo volebných prieskumoch a hlasovania sa zúčastňuje viac ako 90 % oprávnených obyvateľov, pretože ak nebudete hlasovať osobne alebo v zastúpení, hrozí vám pokuta.

4 5

Ťavy kedysi existovali na ďalekom severe Kanady. Obrovská Yukonská ťava bola 3,5 milióna rokov starým predkom terajšej ťavy, ktorá sa dnes nachádza v púšti Ázie a Afriky. Ťava, ktorej pozostatky objavili v Kanade, bola asi o 30 percent väčšia ako dnešné ťavy a bola identifikovaná pomocou techniky nazývanej kolagénové odtlačky prstov.

5 6

Thomas Edison produkoval film s názvom Fred Ott’s Sneeze (Kýchanie Freda Otta). Ide o 5-sekundový film z roku 1894, kde Fred Ott, jeden z Edisonových asistentov, kýcha. Je to historicky najstarší zachovaný film s autorskými právami.

Zdroj: Fred Ott’s Sneeze (1894) / Victorian Historian / YouTube
6 5

Mačky sa často vyhýbajú konzumácii jedla alebo vody pri okrajoch svojich misiek, aby zabránili „únave fúzov“. Trenie fúzov o misku môže spôsobiť preťaženie ich zmyslov, čo mačkám spôsobuje bolesť a stres pri jedle alebo pití.

7 5

Albert Battel bol poručík nemeckej armády. Zablokoval jednotkám Waffen SS odvádzanie Židov z geta na popravu a jeho hlavný seržant sa vyhrážal, že ak sa o to pokúsia, tak vystrieľa SS. Ešte neskôr v to isté popoludnie vtrhol armádny oddiel pod velením poručíka Battela do ohradenej oblasti geta a použil vojenské nákladné autá na odvlečenie až 100 Židov a ich rodín do kasární miestneho vojenského velenia.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.