Vedeli ste, že umelé sladidlo objavil chemik Constantine Fahlberg, keď si po práci zabudol umyť ruky a pri večeri si oblizol prsty? A počuli ste o tom, že Michel a Edmont Navratil boli synovia Slováka, ktorý sa ich v roku 2012 pokúsil uniesť na Titanicu? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Astronaut John Glenn bol prvým človekom, ktorý jedol vo vesmíre na palube Friendship 7 v roku 1962. V tom čase nebolo známe, či je príjem a vstrebávanie živín možné pri nulovej gravitácii. Glenn jedol jablkovú kašu, čím demonštroval, že ľudia môžu jesť, prehĺtať a stráviť jedlo aj v beztiažovom prostredí.

6. augusta 1997 Bill Gates, majiteľ spoločnosti Microsoft, investoval 150 miliónov dolárov do spoločnosti Apple, ktorá bola na pokraji bankrotu. Po dohode Steve Jobs povedal Gatesovi: „Bill, ďakujem. Svet je lepším miestom.“ Prejav priateľstva medzi týmito súpermi šokoval technickú aj obchodnú komunitu.

Prvé umelé sladidlo Sacharin bolo objavené náhodou, keď si chemik menom Constantine Fahlberg zabudol po práci umyť ruky a počas večere si oblizol prsty a zacítil niečo „nevýslovne sladké“. Zahodil večeru, rozbehol sa do laboratória a pokračoval v ochutnávaní každej skúmavky s ktorou pracoval. Našťastie pre neho ani jedna z nich neobsahovala nič jedovaté.

Lotyš menom Jānis Pīnups sa počas celej 50-ročnej sovietskej okupácie vyhýbal Sovietom v bunkroch v lotyšských lesoch. Vyšiel až v roku 1995 vo veku 70 rokov, keď odišli posledné sovietske jednotky. V roku 1991, keď Lotyšsko znovu získalo svoju nezávislosť, Pīnups napriek tomu zostal v úkryte kvôli bývalým sovietskym silám, ktoré stále zostali v Lotyšsku. Až keď sovietske sily evakuovali lotyšské územie, mohol Pīnups konečne zbúrať svoje lesné bunkre a vo veku 70 rokov sa dostaviť na policajnú stanicu v Pelēči, aby im oznámil, že sa posledných 50 rokov ukrýval pred vládou v okolitých lesoch.

Možno vám to príde zvláštne, ale aj vodiči v Spojených štátoch amerických používajú autá s manuálnymi prevodovkami. Prieskum z roku však 2018 zistil, že dopyt po autách s manuálnou prevodovkou klesá. Za rok 2018 to bol extrém, kedy z celkového predaja áut len 2% boli s manuálnou prevodovkou. V USA obľubuje automatickú prevodovku až 96% vodičov. V Európe sa tiež začína zväčšovať dopyt po autách s automatickými prevodovkami, no 80% je zatiaľ stále verných starému, dobrému manuálu.

Chlapci Michel a Edmont Navratil boli synmi Slováka Michela Navratila a Talianky Marcelly Caretto, ktorí emigrovali do Francúzska. Ich manželstvo malo od začiatku problémy a začiatkom roka 1912 sa rozišli. Otec však svojich synov nechcel nechať s matkou a tak kúpil lístky na Titanic a pokúsil sa s nimi ujsť do Ameriky. Po kolízii Titanicu s ľadovcom však Michel starší zahynul. Jeho deti boli zachránené a čoskoro sa vrátili k matke, po tom, ako objavila ich fotografiu v novinách.

Beluga (v preklade z ruštiny biela) je druh veľrýb, ktorý žije v arktických vodách. Veľryby beluga síce nepatria medzi najväčšie z veľrýb, ale schopnosťami určite nezaostávajú. Okrem toho, že sú celé biele a ich ústa vyzerajú, ako keby sa stále usmievali, dokážu napodobňovať ľudskú reč. V niekoľkých prípadoch sa dokonca stalo, že napodobňovaním ľudskej reči zmiatli potápačov a tí sa (nevedomky) na ich príkaz vynorili.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.