Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1524 – v Peru tečie horúca rieka Shanay Timpishka, ktorá zabije všetko, čo do nej spadne a reakcia, ktorá vznikne spojením Coca Coly a Mentos nie je chemická, ale fyzická

7544

V dnešných zaujímavostiach ku káve si prečítate, že v Peru tečie horúca rieka Shanay Timpishka, ktorá zabije všetko, čo do nej spadne a dozviete sa aj to, že reakcia, ktorá vznikne spojením Coca Coly a Mentos nie je chemická, ale fyzická.

1 54

BAP Puno je názov najstaršej nemocničnej lode na svete, ktorá sa plaví po jazere Titikaka v Peru. Do roku 1976 nosila meno Yapura podľa názvu rieky, ktorá sa vlieva do Amazonky. Ide o železnú parnú loď, ktorú Peruánska vláda zaobstarala ešte v roku 1861 pre peruánske námorníctvo.

2 34

13. novembra v roku 1985 vybuchla v Kolumbii zasnežená sopka s názvom Nevado del Ruiz a pripravila o život viac ako 25 000 ľudí z 30 000 obyvateľov neďalekého mestečka Armero. Toto nešťastie sa stalo najväčšou prírodnou katastrofou v histórii Kolumbie. Čo však bolo smutnejšie, technická riaditeľka kolumbijskej geologickej služby Marta Lucía Calvache Velasco s kolegami varovala pred možnosťou erupcie približne mesiac pred nešťastím.

3 40

Na juhu Brazílie v meste Laguna skupinka delfínov skákavých spolupracuje s rybármi tak, že rybárom každé ráno signalizujú, kedy majú nahodiť siete. Tento úkaz sa podľa mestských záznamov každodenne opakuje už od roku 1847.

4 26

V provincii Puerto Inca v Peru preteká vriaca rieka, ktorú miestny domorodci nazvali Shanay Timpishka. Rieka má hĺbku 6 metrov a šírku 25 metrov, čo je však zvláštne, je jej teplota. Na niektorých miestach dosahuje teplota rieky až 95° C, preto táto teplota je dostatočná na zabitie akejkoľvek formy života, vrátane ľudí, v priebehu niekoľkých minút.

5 29

Mnohí z nás už videli, niektorí možno aj vyskúšali, ako funguje reakcia, keď do Coca Coly nasypete cukríky Mentos. Výsledkom bola silná penová reakcia. Dôsledky však nehľadajte v chémii a v zložení týchto dvoch látok, ale vo fyzike. Pod mikroskopom môžete vidieť, že povrch cukríkov Mentos je v skutočnosti poriadne drsný, čo pri kontakte s bublinkami v Coca Cole spôsobuje tvorbu veľkého množstva plynu a spôsobuje tlak.

6 22

V roku 1992 sa Britovi menom Eric Lawes podarilo nájsť doposiaľ najväčší poklad, aký kedy Rimania ukryli. Našiel ho však úplnou náhodou, keď s pomocou detektoru kovov hľadal na farme svoje stratené kladivo. Poklad obsahoval 15 234 rímskych mincí, desiatky strieborných lyžíc a 200 rôznych predmetov zo zlata. Brit dostal 1,75 milióna libier ako nálezné a stratené kladivo sa mu napokon podarilo nájsť.

7 21

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.