Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1531 – fínski výskumníci zistili, že bábika Barbie by v živom tele nemohla mať menštruáciu kvôli nedostatku tuku a ak farmári balíky sena neusušia poriadne, môže dôjsť k samovznieteniu balíkov

12550

Počuli ste o tom, že fínski výskumníci zistili, že bábika Barbie by v živom tele nemohla mať menštruáciu kvôli nedostatku tuku? Vedeli ste, že ak farmári balíky sena neusušia poriadne, môže dôjsť k samovznieteniu balíkov? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 92

Starosta Chicaga Richard Daley 30. marca 2003 v noci ilegálne zničil buldozérom pristávaciu dráhu na letisku v centre mesta, pretože mal strach z terorizmu. Na letisku tak uviazlo 16 lietadiel a pristávajúce lietadlo muselo byť odklonené. Mesto dostalo pokutu 33 000 dolárov a letisko premenili na park a miesto pre koncerty.

2 57

Janet Frame bola spisovateľka z Nového Zélandu, ktorá ma na svojom konte 11 románov, 5 zbierok poviedok, zbierku poézie a autobiografiu. Janet sa narodila v roku 1924 na Južnom ostrove Nového Zélandu. Svoju prvú knihu s názvom Lagúna vydala v roku 1951. V priebehu rokov jej lekári nesprávne diagnostikovali psychickú chorobu a naplánovali jej lobotómiu, no tesne pred operáciou získala národnú cenu za literatúru a naordinovaný zákrok jej zrušili. Zomrela vo veku 79 rokov na rakovinu.

3 71

Cristina Zenato je profesionálna potápačka, ktorá sa potápaniu venuje už viac ako 25 rokov. Momentálne robí svoju profesiu v Karibskom mori na Bahamách. Jej obľúbenou činnosťou je potápanie sa so žralokmi a sledovanie ich spôsobu života. Je známa aj videami, na ktorých sa k žralokom túli ako k domácim miláčikom a počas svojej kariéry už stihla spoznať a pracovať s 12 druhmi žralokov.

4 43

Vlhkosť často zabraňuje správnemu vysušeniu sena, čo je vo veľkých balíkoch nebezpečné. Keď je vnútri balíkov vysoká vlhkosť, začne v nich vznikať chemická reakcia. Keď teplota sena dosiahne 55 stupňov Celzia, začne vypúšťať horľavý plyn, ktorý môže kedykoľvek spôsobiť požiar.

5 49

Bábika Barbie oslavuje už viac ako 50 rokov a stále patrí medzi obľúbené dievčenské hračky. Postupom rokov k nej začali vyrábať množstvo komponentov ako dom, kabriolet, karavan a pod. V 70. rokoch minulého storočia si však Barbie prešla vlnou kritiky za materializmus. V roku 1994 si ju však vzali do parády fínsky výskumníci, ktorí zistili, že bábika má také telesné proporcie, že keby sa stala živou, nemohla by menštruovať. Dôvodom by vraj bol nedostatok telesného tuku.

6 39

Mawsynram v Indii je najdaždivejším miestom na svete, kde ročne spadne až 11 971 mm zrážok. Mawsynram sa nachádza v blízkosti Bengálskeho zálivu, v pohorí Garo na juh od Himalájí. Juhozápadné monzúny prinášajú teplé a vlhké vzduchové masy do hôr, kde sa hromadia, čo vedie k obrovskému množstvu zrážok.

7 37

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.