Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1538 – muž z Montany postavil z prebytočných vojenských súčiastok helikoptéru Cobra na lovenie vlkov a kojotov a tekutina z konzervovaného cíceru je vhodná ako náhrada za vaječné bielka

11310

Počuli ste už o mužovi z Montany, ktorý postavil z prebytočných vojenských súčiastok helikoptéru Cobra na lovenie vlkov a kojotov? Vedeli ste o tom, že tekutina z konzervovaného cíceru je vhodná ako náhrada za vaječné bielka? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 9

V púšti Karakum začali v roku 1971 vŕtať sovietski geológovia, ktorí narazili na jaskyňu plnú plynu. Počas vrtu sa pôda pod strojom prepadla a na mieste vznikla obrovská diera. Geológovia sa obávali, že tieto plyny môžu byť škodlivé, preto sa rozhodli jamu zapáliť. Dúfali, že po pár dňoch plyny vyhoria a vzduch bude čistý. To ešte netušili o podzemných zásobách vďaka ktorým horí táto diera dodnes. Tento horiaci kráter je široký 69 metrov a hlboký približne 30 metrov a miestni ho nazývajú aj Diera do pekla.

2 4

Aquafaba je názov tekutiny, ktorá sa nachádza v konzervách s cícerom. Je to obľúbená vegánska náhrada za vaječné bielka. Táto tekutina sa dá spracovať rovnako ako vaječné bielka. Dá sa z nej vyšľahať hustá a nadýchaná pena, ktorá sa dá použiť pri dezertoch, alebo na pečenie pusiniek. Rovnako sa dá využiť aj pri tvorení cesta, ktorého konzistencia potrebuje vaječné bielka. Aquafaba sa však nachádza len v konzervách s cícerom, s tekutinou pri iných strukovinách ako hrach, kukurica, či fazuľa, sa piecť ani šľahať nedá.

3 7

Každý štát má svoje pravidlá, napríklad v takom Grécku zaviedli počas hospodárskej krízy poplatok za bazén. Na Daňovom úrade v Aténach sa prihlásilo 324 domácností, ktoré vlastnili bazén. Atény, ako hlavné mesto Grécka, sú obrovské a úradníkom sa počet priznaných bazénov nepozdával. Daňový úrad chcel predísť únikom, preto na kontrolu použili satelitné zábery. Vďaka nim narátali celkovo 16 974 bazénov aténskych domácností.

4 4

Možno to znie smiešne a ponižujúco, ale japonská vláda sa rozhodla znížiť nehodovosť na cestách a preto prišla so zaujímavou ponukou pre seniorov. Prefektúra Aichi vytvorila program, ktorý odmeňuje starších ľudí výmenou za ich vodičský preukaz. Seniori, ktorí sa rozhodnú vzdať vodičského preukazu a šoférovania dostanú od polície poukaz s 15% zľavou na menu s rezancami ramen na 176 rôznych miestach reťazca Sugakiya ramen. Tam si môžu zostaviť menu pozostávajúce z ramenu (vaječné rezance) s ryžou a šalátom.

5 6

Avokádový olej je skvelým zdrojom vitamínov, minerálov a typov tukov spojených so znižovaním rizika srdcových chorôb, mŕtvice a cukrovky. Ale podľa nového výskumu odborníkov na potravinársku vedu z Kalifornskej univerzity v Davise je drvivá väčšina avokádového oleja predávaného v USA nekvalitná, nesprávne označená alebo falšovaná inými olejmi. V prvej rozsiahlej štúdii kvality a čistoty komerčného avokádového oleja v krajine výskumníci z UC Davis uvádzajú, že najmenej 82% testovacích vzoriek bolo buď zatuchnutých pred dátumom spotreby alebo zmiešaných s inými olejmi. V troch prípadoch fľaše označené ako „čistý“ alebo „extra panenský“ avokádový olej obsahovali takmer 100 percent sójového oleja, ktorého výroba je oveľa lacnejšia.

6 4

Látka amfetamín bola v 20. rokoch minulého storočia spočiatku objavená ako droga. V ďalších dvoch dekádach prebiehal výskum jeho farmakologických účinkov a vplyvu na ľudskú pozornosť, poznanie a emócie. Koncom 40. rokov však amfetamín dosiahol medicínsky úspech a začal byť využívaný ako antidepresívum. V priebehu niekoľkých rokov sa však užívanie a predaj amfetamínu začali zneužívať (éra hippie, kedy bolo rozšírené aj užívanie marihuany a pod.), preto začala byť táto látka od roku 1970 zakázaná a prísne kontrolovaná.

7 4

Americká armáda každoročne prebytočné zásoby demilitarizuje (zneškodní) a ponúkne ich zberateľom alebo múzeám. Kúsky, o ktoré nemá nik záujem neskôr predáva v dražbe. Ron Garlick z Montany prevádzkoval spoločnosť na opravu vrtuľníkov a v polovici 90. rokov minulého storočia zbieral súčiastky, aby mohol zostrojiť helikoptéru Cobra, čo sa mu za krátky čas aj podarilo. Pôvodne ho plánoval využiť na lov vlkov a kojotov, ale Garlick verí, že nájde svoje využitie aj pri ťažbe dreva, hasenie požiarov alebo ju prenajme filmovým produkciám.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.