Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1547 – Dobri Dobrev bol bulharský žobrák, ktorý všetky vyzbierané peniaze daroval na charitu a v Austrálii je na golfovom ihrisku sladkovodné jazero plné žralokov belavých

12411

Vedeli ste, že Dobri Dobrev bol bulharský žobrák, ktorý všetky vyzbierané peniaze daroval na charitu? Počuli ste o tom, že v Austrálii je na golfovom ihrisku sladkovodné jazero plné žralokov belavých? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Tulenie materské mlieko je bohaté na tuk. Zatiaľ, čo ľudské mlieko obsahuje 3-5% tuku, tulenie mlieko s obsahom 60% tuku je najtučnejším mliekom na svete, vďaka čomu dokážu mláďatá zdvojnásobiť svoju veľkosť a váhu už v priebehu 4 dní. Mlieko plné tuku im rovnako pomáha odolávať extrémnemu arktickému podnebiu.

Moderných spôsobov odhaľovania bábätka je v dnešnej dobe neúrekom. Od balónov s konfetami až po vystreľovanie prachu vo farbe pohlavia – ružový pre dievča a modrý pre chlapca. A práve druhé zariadenie sa v roku 2019 rozhodla podomácky vyrobiť rodina z amerického štátu Iowa. Pokus im však nevyšiel a keď sa 5-členná rodina konečne zišla, počas prípravy zariadenia sa však pušný prach zapálil, zariadenie vybuchlo a časť z neho trafila 56-ročnú starú mamu, ktorá na následky zranení zomrela.

Bulhar Dobri Dobrev, známy aj ako dedko Dobri, bol v hlavnom meste Sofia veľmi populárny a obľúbený. Počas života žil ako pustovník a cirkevný dobrodinec. Väčšinu vyzbieraných peňazí, ktoré si v uliciach Sofie vyžobral, odkladal na účet člena jeho rodiny. V roku 2009 mal nazbieraných približne 18 000 eur, ktoré venoval mestskej katedrále sv. Alexandra Nevského na charitatívne účely. Zomrel sám v roku 2018 v úctyhodnom veku 103 rokov.

Cvičenie nazývané pilates dnes už mnohí z nás poznáme. Jeho pôvod však korení v začiatku 20. rokov minulého storočia. Počas prvej svetovej vojny bol nemecký boxer a cirkusový umelec Joseph Pilates, v tom čase žijúci v Anglicku, zajatý a odvezený do zajateckého tábora ako „nepriateľský votrelec“. Dôvovdom boli pretrvávajúce napäté vzťahy medzi Nemcami a Britániou. Joseph sa chcel udržiavať v kondícii, preto začal vytvárať rôzne cviky, ktoré nazýval kontrológia. Pilatesom sa začali nazývať až oveľa neskôr.

Pes menom Swansea Jack bol čierny retríver, ktorý počas svojho života zachránil pred utopením v rieke Tawe vo Walese celkovo 27 ľudí. Starosta Londýna mu udelil strieborný pohár a dodnes je jediným psom, ktorý získal dve bronzové medaily od National Canine Defense League. Po jeho smrti bol menovaný Psom storočia.

Na austrálskom golfovom ihrisku v Queenslende majú jazero, v ktorom žijú žraloky belavé. Žraloky sa sem dostali počas povodní a keď sa dala vysoká voda na ústup, už sa nevedeli vrátiť naspäť a začali žiť a množiť sa práve v tomto jazere. Žraloky sa v regióne stali známymi a dokonca sa tu každý mesiac koná turnaj s názvom „Shark Lake Challenge“.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Martin
16. marca 2023 18:31

During the First World War, Pilates was interned as an ‘enemy alien’ along with other German nationals living in England. Takže samotný zdroj uvádza, že Pilates bol internovaný počas vojny, nie po nej .