Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1551 – v roku 2009 bolo nájdených 107 miliónov pavúkov v obrovskej pavúčej sieti v čističke odpadovej vody Baltimore v Marylande a gajdy boli jediným hudobným nástrojom, ktorý súdy považovali za vojenskú zbraň

8555

Počuli ste o tom, že v roku 2009 bolo nájdených 107 miliónov pavúkov v obrovskej pavúčej sieti v čističke odpadovej vody Baltimore v Marylande? Vedeli ste, že gajdy boli jediným hudobným nástrojom, ktorý súdy považovali za vojenskú zbraň? Aj o tom si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

Zone Rouge je oblasť vo Francúzsku neďaleko mesta Verdun je známe z obdobia prvej svetovej vojny. Pred vojnou to bola úrodná poľnohospodárska oblasť plná farmárov, ale počas vojny sa preslávila tým, že sa tu odohrala najdlhšia bitka prvej svetovej vojny, ktorá trvala 303 dní. Na tomto mieste však dodnes ostalo obrovské množstvo munície, ľudských aj zvieracích kostrových pozostatkov. Každý rok sa tu koná takzvané čistenie pomocou detektorov kovov, čím sa snažia túto oblasť aj po vyše 100 rokoch vyčistiť. Oblasť je však stále vyhlásená za „červenú zónu“ čo znamená, že nie je vhodná pre život a obývanie.

V prvej polovici 20.storočia, kým nebol penicilín (vynájdený 1928) úplne zavedený v medicíne, sa na liečbu neurosyfilisu používala úmyselná nákaza pacienta maláriou. Dôvodom bolo to, že horúčky, ktoré v tele človeka vyvolávala malária, dokázali likvidovať baktérie, ktoré spôsobili syfilitickú infekciu.

Anglický súd 2. októbra 1746 rozhodol, že gajdy sú vojenskou zbraňou. Dôvodom malo byť, že gajdy podnecovali svoje jednotky k boju a vyvolávali hrôzu v nepriateľovi. Používali sa aj ako prostriedok diaľkovej komunikácie, pričom gajdoši mohli vložiť do hudby tajný kód. James Reid, narodený neďaleko mesta Dundee, bol súdený v Yorku po vzbure v roku 1945. Pri svojom procese trval na tom, že nikdy nenosil zbrane a bol iba gajdošom na podporu princa Charlieho. Rozhodnutie súdu z roku 1746 žiadny iný súd do roku 1945 nezrušil, preto bol Reid odsúdený a obesený.

Aj keď to mnohí ľudia považujú za trápne, vylučovanie plynov je normálny a prirodzený jav. Je to vedľajší produkt tráviaceho systému. V skutočnosti je vylučovanie plynov zdravé a dobré pre naše telo. Naše telo produkuje plyny ako súčasť rozkladu a spracovania potravy. Vzduch prehĺtame aj pri jedení, žuvaní alebo prehĺtaní potravy. Priemerný človek vyprodukuje 14 až 23 plynov každý deň. Počet takýchto výlučkov sa líši v závislosti od toho, čo jeme a od nášho životného štýlu.

Čistička odpadových vôd v Baltimore v roku 2009 vyzvala na pomoc proti pavúkom, keď obrovská pavučina pokryla takmer 1,6187 hektára ich zariadenia. Vedci nakoniec odhadli, že v štruktúre žilo viac ako 107 miliónov pavúkov s hustotou 35 176 pavúkov na m³.

Od roku 2016 začali niektoré školy v Číne používať uniformy so sledovacím zariadením. Toto zariadenie slúži najmä na sledovanie dochádzky študentov. Ak sa študenti pokúsia odísť počas vyučovania, spustí sa alarm.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre