Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1559 – Švédsko v roku 1967 zmenilo svoj dopravný systém riadenia z ľavej strany na pravú stranu v priebehu jedného dňa a hrob Alexandra Veľkého bol po stáročia navštevovaný, no jeho poloha záhadne zmizla v 5. storočí

5024

Počuli ste o tom, ako Švédsko v roku 1967 zmenilo svoj dopravný systém riadenia z ľavej strany na pravú stranu v priebehu jedného dňa? Vedeli ste, že hrob Alexandra Veľkého bol po stáročia navštevovaný, no jeho poloha záhadne zmizla v 5. storočí? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 117

Kurčatá serama pochádzajú z Malajzie a patria medzi najmenšie druhy hydiny na svete. V Malajzii ich žije približne 250 000 kusov a dospelí jedinci vážia menej ako 500 gramov. Toto plemeno je veľmi vážené a patrí k obľúbeným domácim miláčikom. Každoročne sa v Malajzii koná aj súťaž krásy tohto plemena, kde sa hodnotí hrudník, chôdza, držanie tela a víťaz si domov odnesie 10 000 dolárov.

2 62

V roku 2017 úradoval ničivý hurikán Harvey s ničivou silou 4 najmä v štáte Texas. Silný vietor ničil všetko, čo mu prišlo do cesty. Meteorológovia tvrdia, že priniesol približne 125 biliónov litrov zrážok, čo spôsobilo, že najväčšie texaské mesto Houston pokleslo o 2 cm nižšie.

3 91

Kyanid je jed, ktorý pôsobí veľmi rýchlo, pretože jeho molekuly sú malé. Kým kyanid zabije človeka úplne, prejde približne 2-5 minút. Počas toho je otrávený človek stále pri vedomí a cíti každú jednu chemickú reakciu vo svojom tele, až kým neprestane úplne dýchať.

4 63

Francúzske plavidlo s názvom Mont Blanc naložené 2,9 kilotonami výbušnín a v prístave Kanadského mesta Halifax sa zrazilo s belgickou pomocnou loďou Imo. Incident sa stal počas prvej svetovej vojny, 6. decembra 1917, dôsledkom čoho vznikol obrovský požiar. Miestnym hasičom sa požiar na lodi Mont Blanc nepodarilo uhasiť a nastala obrovská explózia. Silný výbuch zničil mestské časti Richmond a Dartmouth. Oficiálny počet obetí bol 1963, ďalších 9000 bolo zranených a 6000 zostalo bez domova.

5 71

Niekoľko historických záznamov opisuje posledné miesta odpočinku Alexandra Veľkého. Po jeho smrti v Babylone mal byť prvýkrát pochovaný generálom Ptolemaiom I. Soterom v Memphise a neskôr malo byť jeho telo prevezené do Alexandrie, kde bol jeho hrob často navštevovaný. Podľa záznamov miesto jeho odpočinku navštívili aj Július Caesar, Kleopatra a Augustus. Od piateho storočia nášho letopočtu je jeho poloha neznáma, no predpokladá sa, že bol zničený. Od 19. storočia sa uskutočnilo vyše sto oficiálnych pokusov o identifikáciu miesta Alexandrovho hrobu v Alexandrii, no všetky boli neúspešné.

6 51

Do roku 1870 nútili pápeži Židov, ktorí žili v Ríme, chodiť počas sabatu na sobotňajšie kázne do neďalekého kostola San Gregorio. Židom sa to nepáčilo, nechceli počúvať cudzie kázanie, preto si vždy naliali do uší vosk, aby nepočuli. Navzdory tomu počas rekonštrukcie kostola v roku 1858 naň vyryli pasáž zo Starého zákona, kde sa Pán sťažuje na tvrdohlavosť Židov.

7 50

Švédsko sa rozhodlo, že už nebude jazdiť po ľavej strane cesty a 3. septembra 1967 ráno vznikali kolóny (avšak koordinované) na celoštátnej úrovni v uliciach Švédska. V ten deň, presne o piatej ráno, sa celá doprava zastavila. Potom pomaly a opatrne, motoristi a cyklisti nasmerovali svoje autá, bicykle a bicykle cez cestu na druhú stranu. Táto zmena je známa pod názvom Dagen H.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.