Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1561 – Island má takú malú populáciu, že má vlastnú aplikáciu proti incestu, aby ste sa nedali dokopy s členom rodiny a sivomodrý papagáj ara bol v roku 2018 vyhlásený za vyhynutého vo voľnej prírode

10575

Vedeli ste, že Island má takú malú populáciu, že má vlastnú aplikáciu proti incestu, aby ste sa nedali dokopy s členom rodiny? Počuli ste o tom, že sivomodrý papagáj ara bol v roku 2018 vyhlásený za vyhynutého vo voľnej prírode? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 123

V americkom Marylende žije žena Debbie Parkhurstová, ktorá mala obrovské šťastie. V roku 2007 sa jedného dňa začala dusiť jablkom. Jej pes, zlatý retriever Toby, ju však zachránil. Oblizoval jej tvár, aby neupadla do bezvedomia a pravidelne jej skákal na hrudník, až kým sa jej dýchacie cesty neuvoľnili a kúsok zaseknutého jablka nevypľula.

2 65

V roku 1950 výskumníci v nórskom arktickom meste Longyearbyen našli v permafroste pochovaných ľudí, ktorých zabila v roku 1918 chrípková pandémia, počas ktorej prišlo o život až 5% populácie. Nájdené telá sa však v priebehu rokov nijak nerozložili kvôli mrazom. S telami nijak nehýbali z dôvodu, že vírus môže byť v tele stále uchovaný. Preto tu platí od roku 1950 pravidlo, že ak je niekto z obyvateľov vážne chorý, alebo príliš starý, presťahuje sa na pevninu do Nórska, keďže na zamrznutých ostrovoch by ho nemali ako pochovať.

3 95

Ali Bouzari s kolegami z Kalifornskej univerzity sa pustili do skúmania rozdielov v obsahu vitamínov medzi čerstvou a mrazenou zeleninou. Skúmali 8 rôznych druhov – kukuricu, brokolicu, špenát, mrkvu, hrášok, zelenú fazuľku, jahody a čučoriedky. Zistili, že podiely vitamínov sú takmer rovnaké. Kým sa čerstvé plody dostanú k spotrebiteľom, strácajú vitamínové hodnoty tiež, napríklad hrášok stráca viac ako polovicu vitamínu C počas prvých 24 až 48 hodín po zbere. Ďalej zistili, že vitamín C bol vyšší v mrazenej kukurici, zelených fazuľkách a čučoriedkach než v ich čerstvých ekvivalentoch. V mrazenej brokolici bolo viac riboflavínu (vitamín B) ako v čerstvej brokolici, ale čerstvý hrášok mal viac vitamínu B ako mrazený.

4 67

V skutočnosti Vikingovia nikdy nenosili prilby s rohami. Názor, že Vikingovia nosili rohaté prilby, v skutočnosti pochádza od kostyméra pre predstavenie Wagnerovej klasickej nórskej opernej ságy z roku 1876 Der Ring des Nibelungen. Tento kiks má na svedomí kostymér Carl Emil Doepler. Keďže sa opera stala veľmi úspešnou, mnohí umelci a autori si tento nápad osvojili.

5 77

Keď v 50. rokoch 19. storočia vypukla v Austrálii zlatá horúčka, s ňou prišiel aj obrovský príval ľudí na tento kontinent, najmä mužov. Politika v krajine potrebovala novú reformu, pretože v tom čase fungovalo verejné hlasovanie, ktoré spôsobovalo rozbroje a nepokoje. V roku 1856 tak poslanci prijali a schválili návrh o tajnom hlasovaní, aby upokojili situáciu v krajine. Neskôr sa táto reforma uplatnila aj v Británii v 70. rokoch a v USA v 80. rokoch.

6 56

Modrý papagáj ara žil vo voľnej prírode v Južnej Amerike. Tento operenec slúžil aj ako predloha animovaného filmu Rio z roku 2011. V roku 2018 bol modrý ara vyhlásený za vyhynutého vo voľnej prírode, vidieť ho však ešte môžete v zoologických záhradách alebo v chovných programoch.

7 55

Island je úzka komunita ľudí, kde žije len približne 320 000 obyvateľov. Aby sa zabránilo stykom medzi príbuznými a incestom, vytvorili aplikáciu, v ktorej si môžete overiť s akou osobou sa stretávate a či nie je náhodou Vašim príbuzným.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.