Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1563 – viac ako 90% morských lastúrnikov a ulitníkov má pravotočivú schránku, ľavotočivé sú pre zberateľov vzácne a The Clink je sieť britských reštaurácií, kde varia a pripravujú jedlá trestanci

4978

Vedeli ste, že viac ako 90% morských lastúrnikov a ulitníkov má pravotočivú schránku, ľavotočivé sú pre zberateľov vzácne? Počuli ste o sieti britských reštaurácií The Clink, kde varia a pripravujú jedlá trestanci? Aj o týchto faktoch si prečítate v dnešných zaujímavostiach ku káve.

1 11

Scéna obľúbeného amerického filmu Dračie srdce z roku 1996, na ktorých trénujú medzi zrúcaninami hradu, sa odohrávala na Čachtickom hrade, na mieste, kde žila známa krvavá barónka Alžbeta Báthoryová. Režisérom filmu bol Rob Cohen, ktorý je známy aj ako producent a scenárista viacerých amerických filmových trhákov, ako napríklad Rýchlo a zbesilo, či Múmia: Hrob dračieho cisára.

2 5

V roku 1980 spustila FBI operáciu ABSCAM, ktorej úlohou bolo odhaliť korupciu. Vytvorili fiktívnu spoločnosť a tajne testovali členov kongresu, či sú schopní prijať úplatok. Nakoniec odsúdili šesť členov Snemovne reprezentantov a jeden senátor. Odsúdený bol aj jeden člen senátu štátu New Jersey, členovia mestskej rady Philadelphia, starosta Camdenu v štáte New Jersey a inšpektor Imigračnej a naturalizačnej služby Spojených štátov amerických.

3 8

Viac ako 90% ulít sa zatáča a otvára na pravej strane, s výnimkou niekoľkých druhov slimákov, ktorých ulity sa otvárajú vľavo. Ak nájdete ulitu, ktorá sa otvára vľavo (ak je z normálneho pravostranného druhu), máte vzácnu škrupinu, ktorá je mnohými zberateľmi veľmi vyhľadávaná.

4 3

Divoké orangutany, ktoré žijú voľne v prírode, používajú na liečbu bolesti a zápalov svalov a kĺbov listy z liečivej rastliny Dracaena cantleyi. Opice tieto listy žujú, až kým sa im na ústach nevytvorí pena, ktorú si potom vmasírujú na boľavé miesta. Zaujímavosťou je, že túto rastlinu používajú na liečebné procedúry aj mnohé domorodé kmene.

5 4

Prvá klimatizácia v skutočnosti nebola vynájdená pre ľudské pohodlie, skôr to bolo riešenie na zníženie vlhkosti. Bola vyrobená v roku 1902 pre tlačiarenskú spoločnosť, ktorá má problémy s príliš vysokou vlhkosťou, ktorá ovplyvňuje papier a atrament. Vynašiel ju Willis Haviland Carrier, v roku 1906 ju upravil tak, aby kumulovala teplotu vzduchu a nechal si ju patentovať.

6 4

The Clink Restaurants je reťazec reštaurácií vo Veľkej Británii, kde vaše jedlá varia, pripravujú a podávajú väzni, ktorí trénujú na získanie svojej akreditovanej kvalifikácie. Cieľom týchto reštaurácií je zvýšiť budúce vyhliadky väzňov, ktorí chcú zmeniť svoj život a obmedziť recidívu.

7 3

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1234567 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.