Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1660 – cesta okolo sveta na bicykli a najdrahší parfém na svete môže byť váš „iba“ za 1,3 milióna dolárov

9228

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o prvej žene, ktorá absolvovala jazdu okolo sveta na bicykli, a v ktorom štáte v Európe sa nachádza najviac milionárov a miliardárov

11 12

Walt Disney World je najväčším spotrebiteľom zábavnej pyrotechniky v Spojených štátoch. Park tiež spúšťa svoje ohňostroje so stlačeným vzduchom namiesto strelného prachu, aby znížil výpary a získal lepšiu výšku a načasovanie.

21 15

V neskoršom stredoveku boli knihy mimoriadne cenné a vzácne, a preto boli chránené a pripútavané ku knižniciam. V tomto období bola výroba kníh náročný a zdĺhavý proces, a knihy sa písali ručne, čo ich robilo drahými.  Aby sa zabránilo krádeži a poškodeniu cenných kníh, knižnice v stredoveku často prijímali opatrenia na zabezpečenie a ochranu svojich zbierok. Knižnice mohli knihy viazať do reťazí alebo kovových dosiek a pripútavať ich k policiam alebo stolom v knižnici. Toto opatrenie bolo známe ako „reťazenie kníh“ (anglicky „chaining of books“). Tento postup bol široko praktizovaný počas stredoveku a renesancie a pretrval až do 18. storočia.

31 13

Annie Londonderry sa stala prvou ženou, ktorá absolvovala jazdu okolo sveta na bicykli. V roku 1894, počas bicyklového boomu, si stanovila cieľ vykonávať túto cestu, ktorá mala byť aj súťažou v novinách. Odcestovala z Bostona, Massachusetts, s cieľom prejsť cez Spojené štáty, Kanadu, Európu a Áziu a vrátiť sa naspäť do Bostona, pokrývajúc vzdialenosť asi 38 600 km. Počas svojej cesty, Annie Londonderry získala sponzorstvo a podporu od rôznych spoločností a inštitúcií. Aby si získala peniaze na cestu, nosila reklamné plagáty, ktoré ukazovali logo a názov spoločností, ktoré ju podporovali. To ju urobilo jednou z prvých „živých billboardov“.

41 13

Tmavý a bluesový nádych Metallicy nebol len výsledkom nových hudobných rozhodnutí kapely. Lars Ulrich, Kirk Hammett a basgitarista Jason Newsted spievali blues aj vo svojom osobnom živote. „Lars, Jason a ja sme prechádzali rozvodmi,“ povedal Hammett Playboyu v roku 2001. „Bol som emocionálnou troskou. Snažil som sa preniesť tie pocity viny a zlyhania a nasmerovať ich do hudby, aby som z toho dostal niečo pozitívne. Jason a Lars boli tiež a myslím si, že to má veľa spoločného s tým, prečo Black Album znie tak, ako znie.“

51 12

Pritom hypochondria je rovnako problémom, ako skutočné ochorenie. Za hypochondra sa totiž považuje niekto, kto viac ako šesť mesiacov pociťuje príznaky choroby, hoci mu ich medicínsky nie je možné diagnostikovať. Pri kyberchondrii, novej špecifickej forme hyperchondrie, je to podobné. Človek s touto diagnózou trávi 1 až 3 hodiny denne hľadaním diagnózy k svojim symptómom, niekedy aj niekoľkokrát denne. Strachuje sa, že má nejakú važnú chorobu. Navyše, internet môže potvrdiť správnosť jeho pocitu, a ešte ho aj násobne zhoršiť. Napríklad podľa štúdie Microsoftu až 25 % hľadaní pojmu bolesť hlavy viedla na internete k výsledkom odkazujúcim na mozgový nádor.

61 13

„The Spirit of Dubai – Shumukh“ bol predstavený v roku 2019 v Dubaji a je zabalenej v ručne vyrobenom flakóne, ktorý má výšku vyše 1,97 metra. Okrem svojho ohromujúceho dizajnu je aj obsahom mimoriadne hodnotných ingrediencii, ktoré robia tento parfém mimoriadne luxusným. Je to limitovaná edícia a je určený pre tých najnáročnejších zákazníkov, ktorí si môžu dovoliť investovať do takto exkluzívneho a drahého parfému. Boli vyrobené iba 3 litre tohto parfému.

71 12

Každý tretí človek v Monaku je milionárom, podľa výskumu európskych miest s najvyšším čistým majetkom, tesne za ním je Zürich. Londýn je štvrtý. Edinburgh, ktorý sa umiestnil na 16. mieste, je jediným ďalším britským mestom, ktoré sa dostalo do top 20, pričom podľa odhadov je jeden zo 67 jeho obyvateľov milionár.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123, 4, 567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.