Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1693 – najdrahší dom na svete v hodnote 2 miliardy dolárov a „veterný telefón“, z ktorého môžete zavolať svojim blízkym, ktorí už nie sú medzi nami

13900

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo by ste v žiadnom prípade nemali dávať kojencom konzumovať med a zistíte, kde sa nachádza telefónna búdka, z ktorej môžete „zavolať“ svojim blízkym, ktorí už nie sú medzi nami.

Tento masívny dom s názvom Antilia sa nachádza v Bombaji v Indii. Honosná rezidencia, považovaná za najdrahší dom, aký bol kedy postavený, s hodnotou 2 miliardy dolárov, bola postavená pre miliardára Mukesha Ambaniho. Mukesh má od mája 2022 čistú hodnotu 95,4 miliardy USD, čo z neho robí druhého najbohatšieho človeka v Ázii a Indii a 9. najbohatšieho človeka na svete. Dom má 27 obývateľných podlaží vrátane šiestich parkovacích podlaží s kapacitou až 168 áut. Medzi ďalšie vybavenie patria početné terasy, 9 výťahov, vstupná hala, 50-miestne domáce kino, tanečná sála, kde 80 % stropu je pokrytých krištáľovými lustrami, ľadová miestnosť naplnená prívalmi umelého snehu, tanečné štúdio, tri poschodia záhrad, bazén, 3 pristávacie plochy pre vrtuľníky, zariadenie riadenia letovej prevádzky a najväčšia zbierka starožitných šijacích strojov na svete. O dom sa stará 600 zamestnancov.

Väčšina detí vykazuje vrodený reflex plávania alebo potápania od narodenia až do veku, približne šiestich mesiacov, ktoré sú súčasťou širšej škály primitívnych reflexov vyskytujúcich sa u dojčiat a bábätiek, ale nie u detí, dospievajúcich alebo dospelých. Tento jav demonštrujú aj iné cicavce. Tento reflex zahŕňa apnoe (strata schopnosti dýchať), spomalenú srdcovú frekvenciu (reflexná bradykardia) a znížený krvný obeh v končatinách, ako sú prsty na rukách a nohách (periférna vazokonstrikcia). Počas potápačského reflexu sa srdcová frekvencia dojčaťa zníži v priemere o 20 %. Hlasivky sa spontánne utesnia a voda vstupujúca do horných dýchacích ciest je odvádzaná dolu pažerákom do žalúdka.

Americká akadémia pediatrov a Svetová zdravotnícka organizácia odporúčajú, aby sa med nepridával do jedla, vody alebo výživy, ktoré sa kŕmia dojčatami mladšími ako 12 mesiacov. Med môže obsahovať spóry Clostridium botulinum, ktoré môžu viesť k otrave, čo sposobuje botulizmus. Zo 145 prípadov botulizmu hlásených ročne v Spojených štátoch je asi 94 prípadov (65 %) detským botulizmom. Odborníci však odhadujú, že tieto čísla môžu dosahovať až 250 prípadov ročne, pričom mnohé z nich zostávajú nerozpoznané. 90 % detí s diagnostikovaným detským botulizmom v Spojených štátoch je mladších ako 6 mesiacov.

Podľa National Peanut Board priemerné americké dieťa zje 1500 sendvičov s arašidovým maslom a džemom, kým skončí strednú školu. Američania zjedia za rok dostatok arašidového masla – celkovo 680 miliardy kilogramov – na výrobu viac ako 10 miliárd sendvičov v hodnote 800 miliónov dolárov. Sendvič s arašidovým maslom existuje už od Veľkej hospodárskej krízy, keď sa rodiny s nedostatkom peňazí, ktoré si nemohli dovoliť mäso, obrátili na skromné ​​strukoviny ako lacnú náhradu bielkovín.

Väčšina rýb (a mnoho ďalších morských plodov) prirodzene obsahuje do značnej miery zlúčeninu bez zápachu nazývanú trimetylamín-N-oxid, ktorá zabraňuje deformácii rybích bielkovín pod vysokým tlakom hlbokej vody. Keď ryba uhynie, enzýmy v mäse premenia túto zlúčeninu na veľmi páchnucu a prchavú chemikáliu, trimetylamín. To je väčšinou to, čo cítite, keď sa ryba „pokazí“. Citrónová šťava obsahuje niekoľko kyselín, z ktorých prevládajúca je kyselina citrónová. Kyseliny premieňajú amíny z prchavej formy na vo vode rozpustnú nabitú formu, ktorá nie je prchavá, čím bránia amínu vniknúť do vzduchu, kde ho zacíti váš nos.Citróny tiež obsahujú kyselinu askorbovú, ktorá nie je len kyselinou, ale aj antioxidantom. Hoci štúdie ukázali, že kyselina askorbová pomáha udržiavať ryby čerstvé, zdá sa, že jej úloha pri zastavení rybieho zápachu je zanedbateľná.

Keď Itaru Sasaki Stratil v roku 2010 svojho bratranca, rozhodol sa postaviť na svojej záhrade na kopci telefónnu búdku so sklenenou výplňou s odpojeným otočným telefónom vo vnútri na komunikáciu so strateným príbuzným, aby mu pomohol vyrovnať sa so smútkom. Len o rok neskôr Japonsko čelilo hrôzam trojitej katastrofy: zemetraseniu nasledovanému cunami, ktoré spôsobilo jadrovú katastrofu. Pobrežné mesto Sasaki Otsuchi zasiahli 30-metrové vlny. Desať percent mesta zahynulo pri povodni. Sasaki otvoril svoj „veterný telefón“ obrovskému počtu ľudí v komunite, ktorí smútia za stratou svojich blízkych. Predpokladá sa, že do troch rokov od katastrofy sa na tento vrchol Otsuchi vypravilo 10 000 návštevníkov. Telefón je samozrejme myslený ako jednosmerná komunikácia. Návštevníci vytočia číslo svojho príbuzného a oboznámia sa s jeho súčasným životom alebo vyjadria pocity potrebné na to, aby sa posunuli ďalej.

Môže to znieť ako nočná mora, ale záznamy ukazujú, že táto forma manželského poradenstva v Transylvánii bola pomerne účinná. V srdci malebnej dediny Biertan, jednej zo siedmich saských dedín svetového dedičstva UNESCO v Transylvánii, sa nad okolitými stavbami týči opevnený kostol z 15. storočia. V areáli kostola, pozdĺž jedného z jeho opevnení, je malá budova s ​​miestnosťou vo vnútri sotva väčšou ako špajza. Počas obdobia 300 rokov sa tu ocitali páry, ktorých manželstvá boli v kríze, až na šesť týždňov zavreté miestnym biskupom v nádeji, že si vyžehlia svoje problémy a odvrátia rozvod. Dnes je toto malé tmavé väzenie s figurínami múzeom. Izba má nízke stropy a hrubé steny a je riedko vybavená stolom a stoličkou, úložným priestorom a tradičnou saskou posteľou. Keď sa páry pokúšali napraviť svoje manželstvá v tomto malom priestore, všetko sa muselo zdieľať, od jedného vankúša a prikrývky až po osamelý stôl. Za 300 rokov tak došlo iba k jednému rozvodu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre