Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1717 – ako sa Al Capone dostal k svojim jazvám a ľudské chodilo vyprodukuje denne až 0,5 l potu

7871

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko potných žliaz sa nachádza na ľudskom chodidle a vedeli hasiči v Černobyle, že plamene, ktoré hasili, boli rádioaktívne? 

11 16

Potenie je fyziologický proces potrebný na termoreguláciu. Potné žľazy vylučujú odpadové produkty látkovej premeny (sodík, draslík, chlór, vápnik, horčík, celkový dusík, kyselinu mliečnu, močovinu, aminokyseliny). Potné žľazy na chodidlách sa aktivujú predovšetkým emocionálnymi podnetmi. Ľudské chodilo vyprodukuje denne až 0,5 l potu. Na pokožke spodnej časti nôh sa nachádza zhruba 250 000 potných žliaz, tj. asi 400 potných žliaz na štvorcový centimeter. To je viac, než na akejkoľvek inej časti nášho tela, napríklad na chrbte je ich asi 7x menej.

21 17

Majitelia psov v Amsterdame sú nahnevaní po tom, čo mesto legalizovalo sex na verejnosti v jednom z najznámejších mestských parkov. Poslanci sa zhodli na tom, že vo Vondelparku, ktorý má ročne desať miliónov návštevníkov, môžu mať heterosexuálne a homosexuálne páry sex. Sľúbili však, že zakročia proti majiteľom psov, ktorí nechávajú svojich miláčikov behať parku bez vôdzky. Jeden majiteľ psa protestoval: „Pokiaľ park existuje, bolo nám dovolené nechať našich psov voľne behať. Je poburujúce, že odteraz budeme potrestaní, ale sex na verejnosti nie.“

31 17

Mercury odmietol vysvetliť zloženie piesne inak, ako povedať, že je o vzťahoch; skupina stále chráni tajomstvo piesne. Brian May tvrdí , že pieseň obsahovala skryté odkazy na Mercuryho osobné traumy. Spomína: „Freddie bol veľmi komplexný človek: navonok prefíkaný a vtipný, no skrýval neistotu a problémy, keď si zosúladil svoj život s detstvom. Nikdy nevysvetlil text, ale myslím si, že do tej piesne vložil veľa zo seba.“ May však hovorí, že skupina súhlasila s tým, že jadro textu je pre skladateľa súkromnou záležitosťou. V dokumente BBC Three o tvorbe „Bohemian Rhapsody“ Roger Taylor tvrdí, že skutočný význam piesne je „celkom samovysvetľujúci s trochou nezmyslov uprostred“.

41 17

Slnečná energia je významným zdrojom energie na Zemi a stále viac sa využíva aj v kozmickom priemysle. Slnečné panely alebo solárne panely na vesmírnych lodiach a satelitoch sa stali dôležitými zdrojmi energie pre prevádzku týchto zariadení. Vesmírna loď Vanguard, ktorá bola vyslaná do vesmíru v roku 1958, mala solárne panely, ktoré jej umožňovali využívať slnečnú energiu na výrobu elektrickej energie. Vanguard bola jednou z prvých vesmírnych lodí, ktoré využívali slnečnú energiu, a dodnes zostáva jeden z najstarších satelitov, ktorý funguje na tento pohon a obieha okolo Zeme.

51 17

Jednej noci počas extrémnych horúčav prišiel do Harvard Inn, baru, kde Al Capone pracoval, muž menom Frank Galluccio v sprievode svojej snúbenice a mladšej sestry Leny. Capone sa o Lenu zaujímal a požiadal ju, aby sa s ním prešla po pláži, čo ona odmietla. Namiesto toho Lena informovala svojho brata, čo sa práve stalo medzi ňou a Caponem. Keď sa pripravovali na odchod, Capone hravo poznamenal, že Lena má krásnu postavu, čo Galluccia nahnevalo. Keďže Galluccio sa v priamom boji nemohol rovnať Caponeovej sile, vytiahol nôž a pred útekom z baru Caponeho bodol do tváre a krku.

61 18

Anatolij Zacharov, hasič so sídlom v Černobyle od roku 1980, povedal v rozhovore v roku 2008: „Pamätám si, ako som žartoval s ostatnými: ‚Musí tu byť neuveriteľné množstvo radiácie. Budeme mať šťastie, ak budeme všetci ešte nažive. ráno.“ Tiež povedal: „Samozrejme, že sme vedeli! Keby sme postupovali podľa predpisov, nikdy by sme sa nepriblížili k reaktoru. Bola to však morálna povinnosť – naša povinnosť. Boli sme ako kamikadze.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.