Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1721 – prečo pri krájaní cibule plačeme a najrýchlejšie rastúca rastlina na Zemi, ktorá môže vyrásť až o 1 meter za 24 hodín

13338

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ktorá je najrýchlejšie rastúca rastlina na Zemi a čo sú to koreňové mosty a ako vznikajú?

Bambus je najrýchlejšie rastúca rastlina na Zemi. Niektoré druhy bambusu môžu vyrásť až viac ako 1 meter za deň, čo je asi 4 cm za hodinu. Žiadna iná rastlina nerastie rýchlejšie. Dva príklady takýchto rýchlo rastúcich bambusov sú Madake (Phyllostachys reticulata) a Moso (Phyllostachys edulis).

Počas celej svojej kariéry v skokoch na motorke strávil dokopy viac ako 36 mesiacov v nemocnici kvôli svojim zraneniam. Podľa vlastných slov, na začiatku Evela Knievela citovali: „O mojich zraneniach existuje veľa mýtov. Hovoria, že som si zlomil každú kosť v tele. Nepravda. Mám zlomených 35 kostí.“ Zatiaľ čo Evel Knievel si v skutočnosti nikdy nezlomil každú kosť v tele, napokon 433 zlomených kostí, ktoré utrpel počas svojej kariéry, si vyslúžilo zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Slon prejde za život šiestimi sadami zubov. Keď sa jedna sada opotrebuje mletím a žuvaním rastlinného materiálu, ďalšia sada sa pretlačí. Keď sa slonovi opotrebujú posledné zuby, strácajú schopnosť žuť a tráviť potravu. Preto je jednou z hlavných príčin smrti dospelých slonov strata zubov.

Pri krájaní cibule sa uvoľňujú určité (slzné) zlúčeniny, ktoré spôsobujú podráždenie nervov okolo očí (slzné žľazy). Tieto zlúčeniny pozostávajú z metionínu a cystínu, ktoré sú súčasťou rodiny aminokyselín. (Proteín sa skladá z niekoľkých týchto aminokyselín zoskupených dohromady.) Keď je cibuľa nakrájaná na plátky alebo kocky, bunky cibule uvoľňujú tieto zlúčeniny do ovzdušia. Enzým pracuje na premene aminokyselín na slzotvorné zlúčeniny. Táto forma kyseliny sírovej dráždi nervy okolo očí a spôsobuje ich slzenie.

Trypanofóbia je intenzívny strach z ihiel. Konkrétne ľudia s trypanofóbiou sa obávajú ihiel v lekárskom prostredí. Môžu sa vyhýbať očkovaniu, odberu krvi alebo intravenóznym tekutinám. Aj keď je fóbia z ihiel bežná, môže mať vážne následky, ak sa pacienti budú vyhýbať lekárskej starostlivosti alebo ju budú odkladať kvôli strachu. Liečba pomocou injekcií a infúzií môže pomôcť.

V severnom štáte Meghálaja v Indii žije kmeň známy ako Khasi, ktorý sa naučil tvarovať korene stromov, konkrétne figových stromov (Ficus elastica), aby vytvorili prirodzené visuté mosty. Tieto mosty sú známe ako „living root bridges“ (živé mosty z koreňov). Proces vytvárania týchto mostov trvá niekoľko desaťročí. Kmeň Khasi presmeruje rast koreňov stromu cez rieky alebo priekopy a umožňuje im spojiť sa a posilňovať. Postupom času sa korene stromu stávajú pevnými a vytvárajú pevný most. Tieto mosty sú neuveriteľne trvanlivé a môžu vydržať stovky rokov. Living root bridges sú jedinečnými inžinierskymi dielami a kultúrnym dedičstvom kmeňa Khasi. Okrem toho sú aj príkladom trvalo udržateľnej infraštruktúry, ktorá využíva prírodné zdroje bez potreby kácania stromov alebo používania umelých materiálov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre