Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1726 – približne 100 000 Japoncov zmizne bez stopy každý rok a Archívy teroru dokumentujúce mučenie, vraždy a väznenie 480 000 ľudí

2676

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo Holandsko každoročne posiela 20 000 tulipánov do Kanady, a ktorému miestu na Zemi sa hovorí „hranica medzi nebom a zemou„?

Šach v 19. storočí nebol vo svete žiadnou novinkou ale v Európe a USA sa táto spoločenská hra, dnes už považovaná aj za šport, v tom čase ešte len rozbiehala. Existovalo veľa nadšencov, ale ako pri každej novinke, našli sa aj osoby, ktoré túto hru tvrdo kritizovali. Nazývali ju zdrojom intelektuálnej lenivosti a antisociálneho správania, ktoré môže dokonca vyvolať násilie. Milovníkom šachu sa to však nepáčilo, tak hru obhajovali tým, že je „zdrojom intelektuálneho prebudenia“.

V roku 1799 dostal anglický zoológ George Shaw balíček z Austrálie. Bol v ňom vtákopysk, ktorý mu bol poslaný na vedecké účely a to bolo prvýkrát, čo Shaw tohto tvora videl. Preto si myslel, že ide o žart a niekto mu zobák prišil. Keď však na ňom vykonal pitvu, nenašiel žiadne stopy po stehoch. Aj po tom, ako ukončil svoj výskum sa dlho cítil byť oklamaný a snažil sa vytvoriť skicu, ako by mal v skutočnosti vtákopysk vyzerať – bez zobáka.

Nórska dedina Longyearbyen, ktorá sa nachádza na súostroví Svalbard, len 800 míľ od severného pólu, je považovaná za najsevernejšie mesto na svete. Hlboko za polárnym kruhom staré centrum ťažby uhlia nevidí slnečné svetlo asi štyri mesiace v roku a je posiate ľadovými medveďmi – a napriek tomu je domovom približne 2 000 obyvateľov a každý rok ho navštívi viac ako 65 000 návštevníkov. Pre nešťastných mŕtvych, v Longyearbyene je však zakázané pochovávať v truhle. V Longyearbyene je tak chladno, že telá sa takmer nerozkladajú. (Urny sú však povolené.) V skutočnosti niektoré storočné telá na miestnom cintoríne stále obsahujú vzácne pozostatky vírusu chrípky z roku 1918, ktorý zabil okolo 40 miliónov ľudí. V roku 1998 výskumníci navštívili cintorín, aby zhromaždili vzorky genetického materiálu vírusu. Zistenia boli mimoriadne cenné a pomohli vedcom lepšie pochopiť, ako v budúcnosti bojovať proti podobným prípadom. Výskum by mohol zachrániť milióny životov.

Archívy teroru (španielsky: Archivos del Terror) sú zbierkou dokumentov zaznamenávajúcich niektoré nezákonné činnosti tajnej polície paraguajského diktátora Alfreda Stroessnera. Tieto dokumenty zaznamenávali zatknutia, mučenie a smrť, ktoré vykonala polícia pod vedením Stroessnera a jeho režimu. Dokumenty boli odvtedy použité pri pokusoch o stíhanie čilského diktátora Augusta Pinocheta a v niekoľkých prípadoch ľudských práv v Argentíne a Čile. Zbierka spisov dokázala existenciu operácie Condor – tajnej kampane CIA za štátny teror a politické represie v krajinách po celej Latinskej a Južnej Amerike. Dokumenty našli 22. decembra 1992 právnik a aktivista za ľudské práva Dr. Martín Almada a sudca José Agustín Fernández. „Archívy teroru“ uvádzajú 50 000 zavraždených ľudí, 30 000 zmiznutých ľudí a 400 000 uväznených.

V japonskej spoločnosti existuje pojem „johatsu,“ čo znamená „zmiznutie bez stopy.“ Tento fenomén môže zahŕňať ľudí, ktorí sa rozhodli zmiznúť z osobných dôvodov, ako je napríklad pocit hanby, zlyhanie alebo finančné problémy. Ľudia úmyselne opúšťajú svoje domovy, rodiny a zamestnania a snažia sa začať nový život niekde inde. Presné štatistiky sú často ťažko dostupné, pretože prípady zmiznutia nie sú vždy nahlásené polícii.

Kanadský festival tulipánov je festival tulipánov, ktorý sa koná každý rok v máji v Ottawe, Ontario, Kanada. Festival tvrdí, že je najväčším svetovým festivalom tulipánov, ktorý zobrazuje viac ako milión tulipánov a každoročne ho navštívi viac ako 650 000 návštevníkov. Festival je kultúrnym a historickým aspektom špeciálneho vzťahu medzi Kanadou a Holandskom, ktorý vznikol spomienkovým darovaním tulipánov Kanade z Holandska na kanadské akcie počas druhej svetovej vojny, keď kanadské sily viedli oslobodzovanie Holandska a hostili hostil holandskú kráľovskú rodinu v exile. Holandsko naďalej posiela do Kanady 20 000 žiaroviek každý rok (10 000 od kráľovskej rodiny a 10 000 od Holandskej asociácie pestovateľov tulipánov).

Bolívijská soľná planina Uyuni je jedno z najzaujímavejších miest v Bolívii a na svete. Počas dažďového obdobia, ktoré sa zvyčajne vyskytuje od decembra do apríla, sa povrch soľnej pláne pokryje vrstvou vody, ktorá vytvára dokonale hladkú a lesklú hladinu. To vytvára ohromujúci zrkadlový efekt, ktorý odráža oblohu a okolité hory. Tento unikátny jav vytvára ilúziu, že je pozorovateľ na „hranici medzi nebom a zemou“, pretože voda na povrchu soľnej pláne odráža oblohu a vytvára tak dojem, že nebo a zem sú spojené a nenápadne sa miešajú. Tento zrkadlový efekt robí Uyuni jedným z najfotogenickejších miest na svete a láka fotografov a turistov z celého sveta.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre