Čo ste nevedeli o meste, v ktorom sídli obľúbený Tádž Mahal? Toto je 6 zaujímavostí o indickej Ágre

666

Ágra je mesto na severe Indie. Je bohatá na históriu a nádherné pamiatky ako pevnosť Ágra, Fatehpur Sikri, Mehtab Bagh a, samozrejme, Tádž Mahal. Okrem toho je továrňou kvalitných topánok, kobercov a je slávna aj pre svoju skvelú kuchyňu. Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o tomto mieste.

1. Leží v severnej časti Indie

Zdroj: BigSevenTravel

Nachádza sa na severe krajiny, na brehoch rieky Yamura. K roku 2022 hlási až 2 313 971 obyvateľov a rozprestiera sa na ploche 40 km².

2. Kedysi bola hlavným mestom Mogulského kráľovstva

Zdroj: BigSevenTravel

Od roku 1556 do 1648 bola centrom Mogulského kráľovstva. V tom čase patrila medzi najpoprednejšie mestá. Po skončení režimu, teda v roku 1648, vyhlásil šiesty mogulský panovník, Aurangzeb, za hlavné miesto Delhi.

3. Sídli tu Tádž Mahal

Zdroj: BigSevenTravel

Svetoznáme, perfektne symetrické a dokonale čisté mauzóleum, Tádž Mahal, ktoré je domovom niekoľkých hrobiek, sa nachádza práve v Ágre. Patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v Indii aj vo svete a je jedným zo siedmich divov sveta.

4. Červená pevnosť patrí medzi pamiatky UNESCO

Zdroj: BigSevenTravel

Ďalšou veľmi významnou pamiatkou je Červená pevnosť v Ágre, ktorá sa vzpína neďaleko záhrad Tádž Mahal. Dnes je táto stavba zo 16. storočia súčasťou UNESCO.

5. Je významným mestom v oblasti obuvníckeho priemyslu

Zdroj: BigSevenTravel

Mesto Ágra je najväčším producentom topánok v celej Indii. Pokrýva zhruba 65 % dopytu Indov a až 28 % exportovaného tovaru z krajiny. Ak sa na to pozrieme z globálneho hľadiska, pred Ágrou v tomto smere stojí už len Čína, ktorá drží prvenstvo v exporte obuvi.

6. Jedna z najstarších univerzít v Indii sa nachádza práve v Ágre

Zdroj: BigSevenTravel

St. John’s College, založená v roku 1850, je kresťanská univerzita a zároveň jedna z najstarších vzdelávacích inštitúcii v Indii. Je pomenovaná po jednom z dvanástich apoštolov Ježiša Krista.

Zdroj

Foto: BigSevenTravel

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre